Ana sayfa Turizm Haberleri Bayram Trafiğine Dikkat

Bayram Trafiğine Dikkat

405
0

Bayram Tatili Trafikte De Şeker Tadında Geçsin

Bu sene (2019) Haziran ayının başında kutlanacak Ramazan Bayramı tatili 9 günlük bir tatil süresi veriyor. Eğlenceli, dinlenmeli, bol ziyaretli, sohbetli dokuz günlük bu uzun süre, kışın bitip baharın son günlerinin hissedildiği, yaza hazırlandığımız bir döneme de denk geliyor. Tüm bu sebeplerle kışın yorgunluğunu atacağımız dokuz günlük tatil için milyonların yollarda olması bekleniyor. Bu da ülkece geçmiş acı deneyimlerimizi hatırlatıyor. Otorento araç kiralama tüm üyelerini, misafirlerini ve trafiğin; başta şoförler olmak üzere tüm unsurlarını dikkatli olmaya davet ediyor.

  • Ekstra Konsantre Araç Sürüşü

Her zaman olduğu gibi bayram tatili gibi uzun ve trafik yoğunluğunun yüksek olduğu dönemlerde de trafik kazalarının en büyük sebeplerinden biri dikkatsizlik olarak öne çıkıyor. Dokuz günlük bir tatildeyse en önemli konu her zamankinden daha da dikkatli olma gerekliliği. Lütfen direksiyon başında, konsantrasyonunuzu bozacak her şeyden uzak durun ve kontrolü elinizde tutun.

  • Bol Bol Mola ve Kısa Dinlenmeler

Uzun yol yapacaklar başta olmak üzere, sık sık gezecekler ve farklı rotaları takip edecekler için bir soluklanma çok iyidir. Uzun yol süresinde en fazla üç saatte bir, bol gezmeli anlarda ise iki – üç saatte bir kısa molalar vermeniz hem dikkatinizi toplamanıza hem de bedeninizi dinlendirmenize fayda sağlayacaktır.

  • Kurallara Uygun Hız Limitleri

Karayolları hız limitleri, yolun ihtiyaçlarına göre belirlenmiştir. Hiçbir esneme yapmaksızın, trafik polisleri, EDS veya radarla kontrol olup olmamasına bakmaksızın lütfen hız limitlerine uyunuz. Unutmayın aşırı sürat öldürür.

  • Diğer Unsurlara Saygı ve Sabır

Trafik sadece bize ait olmayan ve yüzlerce, binlerce araç, sürücü ve yolcuyla paylaştığımız, yayaların ve özellikle şehirlerarası yollarda hayvanların da hakları olan bir oluşum. Burada özellikle bayram gibi yoğun ve aceleci dönemlerde herkesin sabrının biraz zorlandığı görülebiliyor. Biraz daha sakin kalarak birçok sorunu doğmadan çözebilirsiniz.

  • Yol Şartlarına Özen

İster hususi aracınızla, ister kiralık aracınızla olsun özellikle daha önce bilmediğiniz veya az kullandığınız rotalarda yol yapıyorsanız, yeni yolların sizlere yeni sürprizleri olabilecektir. Belirsiz bir kavşak, bakımsız bir yol, kayma yapmış bir dağ, aniden çıkan bir yerleşim sebebiyle trafiğin daralması gibi birçok bilinmez, yolda bizlere dikkat gerektiren durumları oluşturacaktır. Her zamankinden daha dikkatli ve kontrollü olmanız hayat kurtaracaktır.

  • Bayram Tebrikleri Molada, Varışta

Bayram tatili tabii ki bayramın kutlanması anlamına da geliyor. Büyüklerle yaılan telefon görüşmeleri, firmaların ve kişilerin kısa mesajları, bitmeyen uzun manilerle gelen yazılı uyarılar cep telefonumuzu her zamankinden daha yoğun kullanmamıza sebep olabilmekte. Bu tip çağrılara elbette kayıtsız kalmanız beklenemez ancak yolda değil. Zaten günlük hayatta ciddi problem olan direksiyon başında cep telefonu kullanımı, bayram gibi hem trafiğin hem de telefon trafiğinin yoğun olduğu dönemlerde daha büyük tehlike arz ediyor. Bayramlaşmalarınızı sürücü koltuğu dışında yapmanızı tavsiye ederiz. Bayramda araç kiralama için tıklayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here