Bayram sevinçtir, barıştır, keyiftir, dinlenmektir, akraba ziyaretidir, tatildir. Ancak bayramlardaki trafik kazalarının fazlalığı bu sevinci çoğu zaman kursağımızda bırakır. Her bayram geldiğinde acaba bu kez kaç kişi trafik kazalarında hayatını kaybedecek diye oturup düşünmeye başlıyoruz. Maalesef her bayram 100’ün üzerinde canımızı trafik kazalarına kurban veriyoruz. Daha da kötüsü bu durum artık toplumda normal karşılanmaya başladı.

Bu bayramda da en az 113 insanımızı trafik kazalarında kaybettik. Bu yazıyı yazdığımızda henüz bayramın ilk üç günü geçmişti. Maalesef bu sayı dönüş yolunda daha da artacak.

Kurbanlik Araba Kullaniyor

Peki, bayramda bunca trafik kazasının sebepleri arasında neler var? Maalesef önemli bir kısmı sürücü hatalarından kaynaklanıyor.  Hatalı sollama, trafik kurallarına uymamak gibi çok çeşitli sürücü hataları var. Bu hataların büyük kısmı sürücülerin yorgun, uykusuz ve uzun süre araç kullanmasından kaynaklanıyor. Yolların bayramda kalabalık olmasını da buna eklersek kaza riski arttıkça artıyor.

Biz bir araba kiralama şirketi olarak sorumluluk hissettiğimiz için bu yazıyı yazma gereği duyduk. Bizden uzun yol için araba kiralama talepleri olduğunda, müşterilerimizi özellikle uyarma gereği duyuyoruz. Örneğin, İstanbul’dan arabayla yola çıkıp Antalya’ya tatile gitmenin makul yanı nedir? Ya da Kars’taki akraba ziyareti için İstanbul’dan araba ile yola çıkmak ne kadar anlamlı ? Gidiş ve dönüş yolunda yorgunluk ve trafik stresi ile birlikte tatilden/ziyaretten alınacak keyif ortadan kalkıyor. Bunun yerine İstanbul’dan Antalya’ya kişi başı 100 TL civarında uçak bileti alıp, Antalya Havalimanı’na inmek var. Oradan da günlük 70-80 TL’ye kiraladığınız araba ile kısa mesafe seyahat edip, hem tatilin ve dinlenmenin tadını çıkarıp hem de kaza riskini azaltmak varken. Bu sayede örneğin İstanbul’dan kısa mesafede bir yerlere gitmek isteyenler (Sapanca, Bolu, vb.) için de yollardaki araba sayısını azaltıp kaza riskini biraz daha aşağı indirmiş oluruz.

Uçak seyahati kaza riski en düşük seyahattir. Artık, uçak bileti fiyatları da eskisi gibi değil, çok ucuzlamış durumda. Uçakla seyahat edip, indiğimiz havalimanında araba kiralama alışkanlığını toplumda ne kadar yaygınlaştırabilirsek, kaza riskini de o kadar azaltmış oluruz.

Hepinize bu vesile ile kazasız belasız seyahatler ve hayırlı bayramlar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir