Yaz aylarında yayla ve doğa gezintileri ve tatiller, güz ve kış aylarında ise doğa parkurlarını keşif, karlı dağlar ve yollar, arazi sürüşleri, kış piknikleri, dağcılık, avcılık, kış sporları ve kış tesisleri gibi birçok nedenle arazide araç kullanımı görülebilmekte. Aynı zamanda başta şehirler arası olmak üzere, uzun yollarda da sıklıkla dağlık iklime denk gelinebiliyor, gerekirse otoyoldan hatta asfalttan ayrılarak arazi sürüşüne geçilebiliyor.

Lastikler: İster kendi aracınız olsun, ister rent a car sistemi ile kiraladığınız taşıt olsun, lastikler aracınızı yola bağlayan en önemli unsurlardan biri olarak, arazide ekstra hassasiyet gerektirir. Bakımlı, mevsim şartlarına uygun, dişlileri temiz ve yıpranmamış, havası aracın ağırlığına uygun lastiklerle güvenli bir yol tutuş ve fren kabiliyeti önemli.

Fren ve Balatalar: Aracın fren sistemi dağlık arazide toza ve taşa maruz kalarak daha çabuk yıpranır ve kirlenir. Bu konuda bakımlı balatalar arazi sürüşünde dikkat edilecek noktaların başında gelir.

Vahşi hayvanlar ve doğa hayatı: Ekosistemimizi oluşturan ve şehirlerde rastlayamadığımız birçok hayvan doğada karşımıza çıkabilir. Üstelik birden yola atlayan bir geyik, yaban domuzu gibi hayvanlar trafik için ciddi tehlike arz eder. Sakin bir hızda, konsantrasyonu yüksek bir sürüş bu tehlikeyi bertaraf etmekte faydalı olacaktır.

İklim şartları ve sis: Dağlar ve dağlık yollar, özellikle basıncın ve iklim şartlarının farklılaştığı yerlerde sis başta olmak üzere birçok hava olayına ev sahipliği yapar. Gizli buzlanma, sis, çiğ yağışı ve kırağı, direkt buzlanma, karlı havalar, yağmur geçişleri ve aşırı yağmur gibi birçok hava olayı, standart bir sürüşte olan iklim risklerini katlayabilir. Dikkat ve süratsizlik en büyük önlemler.

Yol bilgisizliği: Günlük alışkanlığınız olan yolları virajlarına kadar bilirken, yeni tanıştığımız bir yolun devamında karşımıza ne çıkacağı muamma. Üstelik yol arazi şartlarında aniden dönebilir, daralabilir, bozulabilir. Navigasyon kullanmak ve gözü yoldan ayırmamak önemli.

Yol şartları: Bakımsız olabilecek yollar, yağışa ve heyelana müsait arazi, bozuk satıh gibi birçok standart altı yol şartı, arazi sürüşlerinde bizi ve aracımızı zorlayacaktır.

Yerleşimler, köyler ve insanlar: Arazi aralarına kurulmuş yerleşim birimleri genelde yol üzerinde olur ve bu bölgelerde hız limiti aniden düşer, yola insan ve hayvan çıkma ihtimali artar. Bu bölgelere giriş çıkışlarda yolun genel şartlarının değiştiğini unutmamak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir