Ana sayfa Gezilecek Yerler Doğunun İncisi: Doğubayazıt

Doğunun İncisi: Doğubayazıt

96
0

Bu yazımızda sizleri Türkiye’nin doğuya açılan kapısına, Doğubayazıt’a götüreceğiz. Tarih boyunca birçok kavim ve medeniyete ev sahipliği yapan bu tarihi ilçe, Urartular, Asurlar, Medler, Persler, Roma ve Bizans egemenliğinde kaldıktan sonra Halife Hz. Osman döneminde İslam akınlarıyla tanışmış. 1514 yılındaki Çaldıran Savaşı’ndan sonra ise Osmanlı topraklarına dahil olan Doğubayazıt, bir yandan Anadolu’da yaşamış, savaşmış, uygarlıklar ve kültürler oluşturmuş bütün kavimlerin izlerini taşırken diğer yandan doğal güzellik ve folklorik zenginliğiyle de gün geçtikçe önem kazanmakta. Şimdi gelelim, sahip olduğu bunca nitelikten ötürü doğunun incisi yakıştırmasını uygun bulduğumuz Doğubayazıt’ın birbirinden değerli gezilip görülecek yerlerine:

Doğubayazıt’ta Gezilecek & Görülecek Yerler

İshakpaşa Sarayı: 1789 yılında vezir olan Hasan Paşa’nın oğlu İshak Paşa’nın, Doğubayazıt’ta bir tepe üzerinde yaptırdığı saray, 360’ı bulan oda ve salonlarıyla Osmanlı saray teşkilatına uyum gösteriyor. Yörenin en önemli yapılarından olan ve yapımının 99 yıl sürdüğü söylenen bu saray, 760 m²’lik bir alanı kaplıyor. U biçiminde, iç içe iki avlu çevresinde toplanmış binalarının mimarisinde (cami-harem daireleri-aşevi-hamam, selamlık-merasim ve eğlence salonu-türbe vs.) muhteşem taş işçiliği, oymacılığında ve duvar süslemelerinde ise Fars, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin ortak etkisi görülüyor.

İshakpaşa Camii: Sarayın ikinci avlusunda, harem ile selamlık daireleri arasında bulunuyor. Caminin beden duvarları sarayın iki kat yüksekliğinde olup cami, kubbesi ve minaresi ile tüm saraya hakim bir pozisyonda yer alıyor. Sivri kemerli, mukarnaslı büyük portalleri Osmanlılardan çok Selçuklu mimarisini anımsatıyor. Taş üzerine iri plastik natüralist bitki süslemeleri ise Türk sanatına yabancı, Kafkaslardan gelen etkileri gösteriyor. Ayrıca caminin kıble tarafında, dış duvarlarının hemen kenarına inşa edilmiş olan sekizgen türbe, Selçuklu türbe mimarisi geleneğine uygun olarak iki katlı olup kubbe de dahil, dıştan tamamen kesme taştan yapılmış olan cami ve türbelerin pencere kenarları ve bazı yüzeyleri, ağaç ve çiçek tasvir eden Rokoko tarzı işlemelerle süslü. Doğubayazıt ziyaretiniz esnasında İshakpaşa Sarayı’nı ve Camii’ni mutlaka ama mutlaka gezip görmelisiniz.

Ağrı Dağı: Doğubayazıt ovasının kuzeydoğusunda yükselen ve 5165 metre ile yalnızca ülkemizin değil, Avrupa’nın da en yüksek zirvesi olan Ağrı dağı, Türkiye’nin dağ turizmi açısından en yüksek potansiyele sahip volkanik dağlarından biri. Eğer dağcılık sporuyla ilgileniyorsanız Ağrı Dağı, aradığınız tüm özelliklere sahip. Dağın, amatör dağcıların rahatlıkla çıkabileceği kolay güzergahları olduğu gibi profesyonel dağcıların aradığı, tırmanılması zor tarafları da bulunuyor. Tırmanış mesafesinin yüksek olması ve çıkışın başladığı yere kadar motorlu araçlarla gidilebilmesi ise önemli bir avantaj.

Meteor Çukuru: Doğubayazıt’ın 35 km doğusunda, İran sınırına 2 km mesafede, rahatça ulaşılabilen bir yerde bulunuyor. 1892 senesinde düşen gök taşının meydana getirdiği bu çukur, dünyada büyüklük ve derinlik itibariyle Alaska’dakinden sonra ikinci büyük meteor çukuru olup 35 metre genişliğe ve 60 metre derinliğe sahip.

Doğubayazıt Kalesi: Doğubayazıt ilçe merkezine 7 km mesafede, İshakpaşa Sarayı yakınındaki sarp bir kayalık üzerinde yer alıyor. Kalenin ne vakit yapıldığı bilinmiyor ancak burada bulunan kabartmalı bir mezar, kalenin bir Urartu eseri olduğunu gösteriyor. Tarih boyunca birçok devlet arasında el değiştiren bu kale, Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran seferi sırasında Osmanlıların eline geçiyor.

Doğubayazıt, ülkemizin sadece batı ve güney kıyılarını değil, Anadolu’nun her karış toprağını gezmek isteyenler için tam anlamıyla biçilmiş kaftan. Tarih, kültür ve doğal güzellik yönünden misafirlerine unutulmaz bir seyahat yaşatan doğunun incisi Doğubayazıt’ı ziyaret ettiğinizde ayrıca Balık Gölü’nü, Doğubayazıt Sazlığı’nı, Buz Mağarası’nı, “Nuh’un Gemisi” doğal anıtını, Keşişin Bahçesi’ni, Bayazıt Camii’ni ve Ahmed-İ Hani Türbesi’ni de gezip görebilirsiniz. Harika bir seyahat için bir an evvel harekete geçin!

Doğubayazıt’a Ulaşım

Ağrı’nın bir ilçesi olan Doğubayazıt’a, Otorento’dan uygun fiyata kiralayacağınız aracınızla Türkiye’nin dört bir yanından kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Doğubayazıt, Türkiye-İran transit yolu üzerinde yer aldığı için karayoluyla buraya ulaşmak son derece kolaydır. İlçe, Gaziantep’e 794 km, Trabzon’a 559 km, Erzurum’a ise 276 km mesafededir.

 

*Yararlanılan Kaynaklar:

www.tanitma.gov.tr/TR,22601/dogubayazit.html

Görsel: tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Ishak_Pasha_Palace1454.jpg

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here