2019 yılı Mart ayında İsviçre’nin Cenevre şehrinde, geleneksel Cenevre Otomobil Fuarı düzenlendi. Her yıl otomobil severlerin uğrak noktası olan fuarın bu yıl yeni bir özelliği de; gücü, çizgileri, motor hacmi ve hepsinden farklı olarak öne çıkan yanıyla Bugatti oldu. Bugatti La Voiture Noire satışa sunuldu ve ismi açıklanmayan bir kişi tarafından satın alındı. Dünya’da sadece bir tane olarak üretilen “kara araç/siyah araç” kelime anlamındaki La Voiture Noire, tam onaltı buçuk Milyon Avro’ya (16,500,000 Euro) satışa çıkartıldı ve alıcısına kavuştu.

Dünya’nın En Pahalı Otomobilinin Özellikleri:

Eşsiz tasarımı ile göz alıcı bir güzellikteki otomobilin gövdesi tümüyle elde üretilen ve tüm gövdesi karbon olan araç dört turbolu. 8.0 Litrelik W16 motoru olan Bugatti La Voiture Noire, 1500 beygir gücünde ve 1600 Nm tork üretiyor.

Dış tasarımında markanın ironik amirallerinden 1936 yılında imal edilen Type 57 SC Atlantic modelinden esinlenildiği biliniyor.

Rüzgarı delip geçen bir gövde hacmi, anlaşılır çizgilerle dağıtan bir tasarım harikası olan iki kişilik bu süper canavarın arkasında şık bir Bugatti logosu, üzerinde de kırmızı tam çizgi park lambaları ve geri ikaz ışıkları kullanılmış. Süper kahramanların filmlerindeki gerçeküstü hayali taşıtlara da benzeyen La Voiture Noire adeta bir görsel şölen sunan tasarıma sahip. Bulunduğu yerde dikkat çekmekte hiç zorlanmayacak aracın ilk ve tek sahibi ise magazinsel alanda merak konusu.

Motor hacmi ve beygir gücü ile de doğal olarak sınıfının üst segmentinde yer alan taşıt, Bugatti’ye prestij kattığı kadar, iyi bir ciro da elde edilmesini sağladı. 6,50 TL’lik Euro kuru baz alınırsa; Dünya’nın en pahalı aracının Türk Lirası karşılığı 107.250.000 TL’lik bir rakama denk geliyor. 107 Milyon 250 bin Türk Lirası gibi dev bir bütçeyi bu araca harcayan kişinin yakıt tasarrufu veya aracı online rent a car firmaları aracılığıyla kiralama gibi bir derdi olacağını düşünmek mümkün değil.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda canlı yayında konuşan Bugatti CEO’su Stephan Winkelmann, aracın tutkulu sahibinin kim olduğunun açıklanmayacağını belirtti.

Er ya da geç yollara çıkacak La Voiture Noire’nin asfaltta ve otobanlarda neler yapacağını görmek, birçok otomobil tutkunu için keyifli bir heyecan unsuru.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir