Kış mevsiminin gelmesiyle, en azından hafta sonu kaçamağı seviyesinde seyahatler ve kısa kaçamaklar için rota seçenekleri oldukça azaldı. Kayak veya snowboard temelli kış sporu etkinlikleri içeren kış tatilleri dışında yapılabilecek gezilerin başında, doğa temelli programlar yer alıyorken, alternatifler içinde temelinde kar olmayan en iyi seçenek Çukurova illeri.

Kış şartlarına rağmen, şehir merkezleri kar görmeyen, üstüne ılıman iklimi ile de keyifli geziler sağlayan Çukurova turlarını kendi keyfinize göre yapabilirsiniz. Uzaklardan gelenler için havayolu ile iki seçenek yer alıyor: Adana Şakirpaşa Havalimanı ve Hatay Havalimanı.

Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçuş bulunan Şakirpaşa Havalimanı’na oldukça uygun fiyata dört beş farklı havayolu şirketinden dilediğinizle uçabilir, uçağınızdan iner inmez Adana Havalimanı araba kiralama merkezlerimizden Otorento aracılığıyla kiraladığınız aracınızı belirlediğiniz saatte, anında teslim alıp yola koyulabilirsiniz.

Aynı şekilde daha farklı bir rota çizmek isteyenler için, Antakya’dan başlayacak turlarınızda Hatay havalimanı araç kiralama seçenekleri de Otorento’da 7/24 en iyi fiyatla.

Adana’da gezilecek yerler arasında, tarihi kent meydanı, Büyük Saat ve Küçük Saat Meydanı, Seyhan Nehri ve Seyhan Nehri üzerindeki birçok özel nokta (Tarihi Taşköprü, Sabancı Merkez Camii, Merkez Park, tarihi regülatör baraj, Dilberler Sekisi…) başta geliyor. Adana’nın muhteşem lezzetlerini tatmak için de aracınızı şehir boyu sürmeniz yeterli. Dumanın yükseldiği her yerde meşhur Adana Kebap sizi çağıracaktır. Ayrıca, bici bici, Adana ciğer, Adana usulü kol böreği, analı kızlı çorba, fellah köftesi, şırdan, kırkkat, taş kadayıfı, halka tatlı, muzlu süt akla ilk gelen Adana lezzetlerinden.

Çukurova’nın turizm incisi Mersin’de de hem şehir merkezinde hem de batıya gittikçe Taşucu’na uzanan sahil hattı boyunca çok sayıda görülecek yer var. Taşucu Limanı, Silifke Kalesi ve Silifke il merkezi, nehir boyu, Susanoğlu, Yapraklı Koy, Kızkalesi, Cennet Cehennem ve Astım Mağarası öncelikli sahil şeridi noktalarından. Türkiye’nin en büyük ilçelerinden Tarsus da tarihi güzellikleriyle bilinen yerleşimlerimizden. Mersin’in eşsiz lezzetlerinin başında da tantuni ve ciğer kebap geliyor. Aynı şekilde kerebiç tatlısı, Mersin cezeryesi, turşular tatmazsanız olmaz denilecek lezzetlerden. Balık keyfi için de Mersin taptaze seçenekler sunar.

Akdeniz’in en doğu şehri Hatay’ın hem Antakya il merkezi hem de birçok ilçesi adeta turizm cenneti. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehirde tarihin izlerini, günümüz karma yaşam kültürü içinde sürdürülebilmiş olarak gözlemlemek mümkün. Efsane Hatay lezzetleri ise saymakla bitmez.

İki üç günlük zevkli kaçamaklar için, Çukurova oldukça doyurucu, tatmin edici, hem göze hem mideye hitap eden lezzetlerle dolu bir coğrafya. Aşırı sıcak yaz mevsimi çok zor olsa da, cennet bahar ayları ve diğer bölgelerimize göre oldukça ılıman geçen kış ayları, keyifli bir gezi için birebir. Uçakla uzaklardan gelenler için de, kendi aracınızın konforu Otorento’da kiralık araç keyfi ile sizinle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir