İster sıkışık şehir trafiğinde rutin bir yolculuk olsun, ister uzun yol yapılan bir seyahat; sürüş ve trafik güvenliği için olmazsa olmaz ilk adım insanda başlıyor. İnsanın yaptığı yollar, insanın ürettiği araçlar ve insanın kendi kontrolünde trafik.

İnsanın sağlıklı olması da doğal olarak birçok sorunu baştan çözüyor. Sürücü sağlığının yola ve trafiğe bağlı sebeplere dayalı sıkıntılarını baştan biraz önlem alarak, bilinçli sürücü olarak gidermek mümkün. Küçük küçük temel kural ve önerilere bakalım;

 

1- Stresten Kaçış: Günlük hayat stresi trafikte katlanıyor. Buna diğer sürücülerin ve trafik unsurlarının katkısı şüphesiz ki çok büyük. Bunu önlemenin methodu ise kişisel tercihlerden geçiyor. Genel stresten uzak kalmaya çalışmak kadar, trafikte karşılaştığımız can sıkıcı durumları da hızlıca “yok saymak” mutlak başarının formülü. Sizi sinirlendiren bir durum olduğunda, sakinleşene kadar emniyet şeridine ya da ilk park bölgesine çekin aracı.

2- Fiziksel Hareketsizlik: Özellikle uzun yolculuklarda aktif dinlenme için hareket etmek şart. Birkaç saatte bir verilecek molalarda araçtan inip yürüyüş yapmak, bacak ve kol kaslarını esnetmek hem daha sağlıklı bir vücut hem de daha güvenli bir sürüş için olmazsa olmaz. Araçta çocuk varsa, onların da enerjilerini boşaltmak için molalar güzel bir ara.

3- Uykusuzluk: Trafik kazalarının ciddi bir kısmında, “sebep” olarak “uykusuzluk” yer alıyor. Kaliteli bir uykunun ardına çıkılan seyahatlerde hem vücut daha sağlıklı oluyor hem de refleksler daha aktif kalıyor. Yorgun veya uykusuzsanız, mutlaka mola verip dinlenin; gerekirse bir gece yol üzeri durakta konaklayın.

4- Alkol ve Uyarıcılar: Zaten makul insanın herhangi bir sürüş sohbeti sırasında yan yana getirmeyeceği kelimeler olan alkollü araç kullanımı, uyarıcılar ve madde ile direksiyona geçme konuları üzerinde konuşulacak, tartışılacak bir yan olduğunu düşünmüyoruz. Ancak hatırlatmak gerekli ki; yasal sınırlar içerisinde olan bir kadeh basit içkinin dahi refleksleri köreltmesi, hız sınırına karşı daha atak kararlar verilmesi ve dikkatsizlik üzerindeki etkileri bilinmektedir. Alkollü araç kullanmayın, kullananları sert bir şekilde uyarın.

5- Konfor eksikliği: Araç koltuklarının ve teçhizatlarının yetersizliği, yüksek sesle dinlenen müzik, kalitesiz hoparlör ile dinlenen müzik, uzun yolculuklarda bel desteği olmayan araç koltukları veya aşırı yatık/aşırı dik koltuklar ilk bakışta dikkat edilmeyen, akla gelmeyen ancak önemi yok sayılamayacak eksiklikler olarak akılda tutulmalıdır.

 

Sağlıklı trafik şartları, sağlıklı sürücülerle; sağlıklı sürücüler de bilinçli ve dikkatli bireylerle oluşur. Kendinize dikkat etmeye çalışın, yolun ve yolculuğun keyfini çıkartın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir