Trafikte beklemekten sıkıldınız mı? Alternatif güzergâhları mı merak ediyorsunuz? Elinizin altında akıllı cihazlar dururken trafikte beklemek olur mu hiç?

Gelin trafik durumunu sorgulayabileceğiniz, alternatif yollar öneren uygulamalara/web sitelerine/radyolara göz atalım.

1)      ŞEHİR TRAFİK HARİTALARI

Şehrinizin size özel sunduğu trafik haritaları var. Şehrinizin emniyet müdürlüğü sitesinden ya da belediye resmi sitesinden göz atabilir, inceleyebilirsiniz.

Yaygın kullanılanlar,

a)      İBB TRAFİK – İSTANBUL :  https://uym.ibb.gov.tr/

b)      EGO TRAFİK – ANKARA  : https://www.ego.gov.tr/tr/sayfa/2126/abb-trafik-uygulamasi

c)       İZMİR Trafik Durumu https://yandex.com.tr/harita/11505/izmir/trafik

d)      BURSA TRAFİK DURUMU  : https://yandex.com.tr/harita/11504/bursa/trafik

Siz de kendi belediyenizin sitesinden hizmetleri kontrol edebilirsiniz.

2)      YANDEX NAVİGASYON

Akıllı telefonlarınızda kullanabileceğiniz bir çok navigasyon uygulaması mevcut. Çok yakın bir zamanda piyasaya çıkan yandex navigasyon size gideceğiniz yolu tarif etmekle kalmıyor, trafik durumuna göre rotayı değiştirerek hızlıca gideceğiniz yere varmanızı sağlıyor. Şahane değil mi?

Google Play veya Appstore adresinden uygulamayı indirebilirsiniz.

3)      TRAFİK RADYOLARI

Şehrin sesini dinlemek trafikten kaçmak için en etkili çözüm. Trafiktekilerin programa bağlanarak son durumu aktardıkları programlarıyla, gelişmelerin anlık paylaşılması ile trafikte gönül rahatlığı ile fink atabilirsiniz. İstanbul için “Radyo Trafik” 104.2 dinleyebilirsiniz. Kendi şehrinizde yer alan diğer trafik radyolarını bize bildirebilir misiniz?

4)      SOSYAL MEDYA

Trafiğin anlık yorumlandığı bir platformda “Twitter”. Trafikte takılan kişilerin anlık paylaşımlar yaptığı bu mecrada gideceğiniz güzargahı aratarak paylaşılan son mesajlardan durumu sorgulayabilir ya da anlık trafik paylaşımları yapan hesapları takip  edip anında haberdar olabilirsiniz. Bu hesaplardan bazıları

https://twitter.com/radyotrafik
https://twitter.com/ibbtrafikradyo
https://twitter.com/radyotrafik06
https://twitter.com/istanbul_trafik

Yola çıkarken yukarıdaki maddeleri göz atmayı mutlak unutmayın. Kiralık araba keyfinize trafiğin limon sıkmasını istemeyiz 🙂  Araç kiralama gibi keşke “trafikte boşluk kiralama hizmeti” de olsa ama ne yazık ki yok, eldeki ile yetineceğiniz.

Keyifli yolculuklar

 

2 Comments
  1. İşe yarayan bilgiler yol açık mı kapalı mı dan daha çok bula bileceğiniz kestirme güzergahlar işinize daha çok yarayacaktır.

  2. en cokda navigasyon olmassa olmazlardann yabancı bir yere gittiginin zaman illa yanında navigazyon olması lazım bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir