Ana sayfa Trafik Kuralları Trafikte Öncelik Yayaların

Trafikte Öncelik Yayaların

245
0

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla İç İşleri Bakanlığı tarafından başlatılan kampanyaya göre, aslında trafik kuralları arasında yer alan ve aksi durumda cezası dahi olan, trafikte yaya geçiş önceliği konusuna bir farkındalık kampanyası başlatıldı. Görsel, dijital, işitsel ve yazılı basın aracılığıyla ve birçok etkinlikle 2019 Şubat ayında aynı anda kamuoyu yaratmaya ve ülkemizdeki herkesi haberdar etmeye çalışan kampanyanın en kısa sürede meyvelerini vermesini dileriz. 

Online araç kiralama firması olan Otorento da yayaların önceliğini hatırlatmak için bu konuda bir blog yazısı yazmaya karar verdik.

Tüm gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan birçok ülkenin çoktan içselleştirdiği ve aksi düşünülmeyecek basit bir kural ve medeniyet sembolü olan trafik geçişlerinde yaya önceliği; günlük hayattaki eşitlik ilkelerimize, ihtiyaç sahiplerinin önceliğine ve toplumsal saygıya dayanan basit, işlevsel ve makul bir kural. 

Tüm sürücü ve yolcuların aynı zamanda ve öncelikle birer yaya olduğu düşünülürse, trafikte yaya önceliği aslında toplumsal eşitliği sağlayan bir kural. Çünkü herkes kara yollarında öncelikle yayadır. 

Olumsuz hava koşulları; yağış, soğuk veya aşırı sıcak araç içindeki sürücü ve yolculara, yayalara nazaran daha az etki ediyor. Bu yüzden bekleyen bir yayayı korumak için de bu öncelik tercih edilmeli. 

Araç içindeki kişiler nispeten bir korunmaya sahipken, yayaların güvenliği daha riskli; bu yüzden yaya önceliği hepimizin güvenliği için de oldukça önemli. 

Sadece 2017 yılında ülkemizde trafik kazalarında 7427 kişi hayatını kaybetti ve bunların 1681’i yaya. Sayısız yaralanmalı ve hafif yaralarla atlatılan kazalar da eklendiğinde, trafik kurallarının ciddiyeti ve yaya öncelikli olmasının ‘hayati önemi’ de ayrı bir gereklilik olarak önümüze çıkıyor. 

Yaya Geçiş Önceliği Kanunlara Eklendi

26 Ekim 2018’de yapılan değişikliğe göre Kara Yolları Trafik Kanunu’nun 74. maddesinde değişiklik yapıldı ve yaya öncelikli trafik mantısı kanunlarımıza eklendi. Trafik işareti bulunmayan fakat trafik levhaları veya yer işaretleri aracılığıyla belirlenmiş kavşak giriş çıkışları ve yaya geçitleri ile okul geçitlerine yaklaşırken hız azalatmak; varsa geçmek üzere olan yayaya yol vermek artık zorunlu. 

Bu bireysel ve toplumsal bilinç hareketi aynı zamanda cezai uygulama da içeriyor. Trafikte yayaya yol vermemenin cezası 2019 yılı itibariyle 488 TL’den başlıyor. 

Sizler de ister kendiniz olsun ister kiralık aracınızla; sürücü koltuğuna geçtiğinizde aslen birer yaya olduğunuzu unutmadan yol geçiş önceliğini yayalara vermeyi unutmayın. Yolcu koltuğunda oturduğunuz hususi araçlarda ve toplu taşıma araçlarında da şoförleri uyarmayı unutmayın.Basit bir medeniyet simgesi ve önemli bir güvenlik ve nezaket unsuru olan yaya önceliğinin biran önce tüm ülkemizde yayılması temennisiyle, keyifli ve güvenli sürüşler. 

Untumayın; “Öncelik hayatın, öncelik yayanın!”

Türkiye’nin en çok araç kiralama lokasyonu sahibi firması Otorento olarak güvenli bir sürüş diliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here