Diyelim ki tatile çıkmaya karar verdiniz. Tatile gideceğiniz yerde aradığınız özellikler nelerdir? Tarihi ve kültürel mekanlar mı? Her çeşit doğa sporunu yapabilmenize olanak sağlayan uygun doğa şartları mı? Masmavi denizde keyifli bir tekne turu seçeneği ve birbirinden leziz deniz ürünleri yeme imkanı mı? Yoksa kendine hayran bırakacak derecede doğal güzelliklere sahip huzur verici bir ortam mı? Tatilinizi bu özelliklerden bir veya birkaçına sahip olan bir yerde mi geçirmek istiyorsunuz? Şimdi sıkı durun! Yukarıda sayılan bu özelliklerin tümüne sahip olan bir yer var. Bu yerin adı, turizm diyarı Kaş…

Antalya’nın turistik ilçelerinden olan Kaş, Antik Dönem’e ait kentleri ve tarihsel değerleri, sualtı dalışları, kano turları, doğa yürüyüşleri, mağara dalışları, yamaç paraşütü, tekne turları, leziz deniz ürünleri, yöresel yemekleri, el sanatları, tabiat ve kültür zenginliğiyle konuklarına rüya gibi bir tatil olanağı sunuyor. Şimdi, lafı fazla uzatmadan Türkiye’nin bu turizm merkezinde neler yapabileceğinizden bahsedelim:

Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kalkan (Kalamaki): Kaş’a bağlı bir belde olup Kaş’ın 25 km uzağında yer alıyor. Görülmeye değer güzel bir koyun kıyısında kurulan Kalkan, otelleri, pansiyonları, restoranları ve alışveriş mekanlarıyla her yıl binlerce turist için adeta bir çekim merkezi. Beldenin mimari yapısı ve kent dokusu fazla bozulmamış. Buradaki yat limanı, uğrayan teknelerin her türlü ihtiyacını karşılar nitelikte. Ayrıca çok sayıda güvercin barındırması sebebiyle Güvercinlik Deniz Mağarası olarak anılan mağara, Kalkan’a 2 km uzaklıkta olup buraya tekneyle gidilebiliyor.

Saklıkent: Kaş’a 60 km mesafede yer alıyor. Tam bir doğa harikası olan Saklıkent Kanyonu’na ise 100 metre uzunluğundaki ahşap bir köprüden geçilerek ulaşılıyor. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 18 km ve 6 km’si yürüyüş yapmak için çok elverişli. Yazın kavurucu sıcağından kaçmak, serin sularda yüzmek ve koca çınar ağaçlarının altında dinlenmek için muazzam bir yer olan bu kanyonda ayrıca lokanta ve alabalık çiftlikleri de bulunuyor.

Gömbe: Kaş’a 60 km uzaklıkta, Elmalı yolu üzerinde yer alıyor. Yol boyunca çam ve sedir ağaçlarıyla kaplı ormanlar, sanki köyleri gizlemeye çalışıyor. Soğuk suları ve elma bahçeleriyle meşhur bir yayla olan Gömbe, turistik amaçlı hizmet veren konaklama merkezleri ve bölgeye ait kokulu otlardan hazırlanan geleneksel yemeklerin tadıyla doğayla bütünleşmenize yardımcı oluyor. 3024 metreyle bölgenin en yüksek dağı olan Akdağ da burada bulunuyor. Yeşilgöl ve Uçarsu ise yazın bunaltıcı sıcağından kaçmak ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için temiz ve serin havasıyla muhteşem bir ortam sunuyor. Ayrıca Gömbe’ye kadar gitmişken yörenin, dağlardan toplanan kar ile yapılan dondurmasını ve kar şerbetini tatmadan geri dönmemelisiniz.

Plajlar: Söz konusu Antalya ve Kaş olunca deniz, kum ve güneşten bahsetmemek olmaz. Sapsarı kumun ve masmavi denizin buluştuğu alanlardır Kaş’ın plajları. Küçükçakıl, Büyükçakıl, Akçagerme ve Limanağzı ilçenin önemli plajları olup yüzme tutkunları için muazzam yerlerdir. Bir doğa harikası olan Kaputaş Plajı ise Kaş’a 19 km uzaklıkta yer alıyor. Özellikle, plaja 192 basamakla inilmesi, altın sarısı kumu ve güneşle parlayan mavi tonları, plajı son derece çekici yapıyor.

Hani en başta da dedik ya: “turizm diyarıdır Kaş”… Bir tatile, seyahate dair aradığınız her şey burada var. Yukarıdaki tüm gezilecek yerlerin dışında bu turizm ilçesini ziyaret ettiğinizde, sayısı 5’i geçen birbirinden tarihi Antik kentleri gezebilir ve ayrıca yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü ve sualtı dalışları gibi sportif faaliyetlerde de bulunabilirsiniz. Daha ne olsun, öyle değil mi?

Kaş’a Ulaşım

Antalya’nın en önemli turizm ilçelerinden olan Kaş’a, Otorento’dan kiraladığınız aracınızla Fethiye üzerinden veya Antalya’dan Kemer, Kumluca, Finike ve Demre üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğer Ankara yönünden gidecekseniz Bucak ilçesini geçtikten sonra Korkuteli ayrımından dönüp Elmalı-Gömbe üzerinden gittiğinizde, yolunuzu Antalya sahil yoluna göre 100 km kısaltarak Kaş’a ulaşabilirsiniz. Havayolunu kullanacaksanız, Antalya Havaalanı’ndan  kiralayacağınız aracınızla yaklaşık 203 km’lik bir yolculuk sonrası Kaş’a ulaşmanız mümkündür.

 

*Yararlanılan Kaynaklar:

www.tanitma.gov.tr/TR,22771/kas.html

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir