Otorento icon

Ana Sayfa

>

Trafik Kuralları

>

Ehliyet Yenilemek İçin Gereken İşlemler ve Evraklar

Trafik Kuralları

Ehliyet Yenilemek İçin Gereken İşlemler ve Evraklar

A. Buğra Tokmakoğlu 26 Haziran 2021 2452

Ehliyet Yenilemek İçin Gereken İşlemler ve Evraklar

Türkiye’de eski tip ehliyetler (sürücü belgesi), 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Avrupa Birliği (AB) standartları gereğince yeni tip sürücü belgelerine dönüştürülmeye başlandı. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre eski tip sürücü belgelerinin 31 Aralık 2020 tarihine kadar yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirilmesi/yenilenmesi gerekiyor.

Dünya ülkeleriyle uyum sağlamak için başlatılan bu uygulama ile yurt dışına kendi aracı ile seyahat eden ya da yurt dışında araç kiralayanlar yeni tip sürücü belgelerini göstererek kolaylıkla işlemlerini yaptırabiliyor. Geçmişte eski tip sürücü belgesinin uluslararası denkliği olmadığından yurt dışına çıkışlarda uluslararası ehliyet alınması gerekiyordu. Yeni tip ehliyetle dünyanın 184 ülkesi ile Türkiye uyum sağlamış oldu.

Her ne kadar eski ehliyetlerin son değiştirilme tarihi 31 Aralık 2020 olarak belirtilse de ülkemizde birçok kişi, birçok farklı sebepten dolayı ehliyetini değiştirmedi. Ehliyet yenilemek için gereken işlemler ve evraklar listemizi takip ederek siz de kolaylıkla ehliyet yenileme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet Yenilemek İçin Gereken İşlemler

1. Randevu alın

Ehliyet yenilemek için yapılması gerekenlerin ilk adımı randevu oluşturmak. Yeni tip sürücü belgesi başvuruları il ve ilçelerde bulunan nüfus müdürlüklerinden yapılıyor. Telefonla 199 nolu numara üzerinden, internetten randevu.nvi.gov.tr adresinden, NVI Mobil akıllı telefon uygulamasından randevu almak mümkün.

2. Randevunuza gidin

Yeni tip sürücü belgesi başvurusu yapmak için internetten ya da telefonla aldığınız randevu günü ve saatinde ilçe nüfus müdürlüğüne giderek sıramatikten sıra numarası alarak hazırladığınız belgelerle birlikte ilgili memura evraklarınızı teslim edip başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yeni uygulaması ile birlikte yeni tip sürücü belgelerindeki bilgileri, yeni tip kimliklerine işletmek isteyenlerin de ayrıca randevu oluşturması gerekiyor. Her iki belgenin yeni olması durumunda herhangi bir ücret ödemeden bu işlemi de randevu alarak hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Ehliyet Yenilemek İçin Gereken Evraklar

Ehliyet yenilemek ve yeni tip sürücü belgesi başvurusu yapabilmek için ilgili nüfus müdürlüğüne gitmeden önce hazırlamanız gereken evraklar ise şu şekilde:

  • Kimlik Belgesi (Nüfus cüzdanı ya da yeni tip TC kimlik kartı)
  • Mevcut sürücü belgesi (Kayıp ya da çalıntı değilse)
  • Sürücü sağlık raporu (Gözlük kullanmıyorsanız aile hekiminden alabilirsiniz. Gözlük kullananların mutlaka göz doktoruna gidip ehliyet yenilemek için muayene olmaları gerekiyor.)
  • Sürücü belgesi harç bedeli ve vakıf payını ödediğinize dair dekont
  • Biyometrik fotoğraf (1 adet)
  • Kan grubu kartı (Sözlü beyan da kabul ediliyor)

Sürücü Belgesi Ücretini Yatırabileceğiniz Bankalar

2016 yılı öncesinde alınan eski tip sürücü belgelerini yeni tip ehliyetle değiştirmek için 2,00TL vakıf hizmet bedeli Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı hesabına, değerli kağıt bedeli ücreti olan 13,00TL ise vergi tahsil yetkisi verilen banka hesaplarına yatırılıyor.

Eski ehliyetini yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmek isteyenlerin toplamda 15,00TL (2021 yılı) ücreti ödemeleri şart. PTT bu ücretlerin tamamını tahsil ediyor. En mantıklısı ise internetten online bankacılık şubelerini kullanmak.

Her iki ücretin tamamını da tahsil eden bankalar: Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Anadolubank, Finansbank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, Tekstilbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB).

Vakıfla anlaşması olmayıp yalnızca 13 TL’yi tahsil edebilen bankalar: Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Garanti Bankası, HSBC, Denizbank, Citibank, Ziraat Katılım Bankası, Alternatifbank, Arap Türk Bankası, Burgan Bank, Fibabanka, Odea Bank AŞ, Turkishbank, Turkland Bank.

Ehliyetin Adresinize Teslim Edilmesi

Yeni tip sürücü belgesi başvurusunda ilçe nüfus müdürlüğündeki memur yeni ehliyetinizin hangi adrese gönderilmesini istediğinizi soruyor. Başvurunuz sırasında ev ya da iş adresinizi ve telefon numaranızı beyan etmeniz gerekiyor. Başvurudan itibaren 3 iş gününde yeni tip ehliyetiniz beyan ettiğiniz adrese PTT Kargo ile ulaşıyor. Ehliyetiniz kargoya verildiği an sistemde tanımlanan kargo takip kodu telefonunuza SMS ile gönderiliyor. Anlık olarak ehliyetinizin nerede olduğunu takip edebiliyorsunuz.

İlgili Makaleler
Otorento icon

Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pembe Köşk Apt. No:246/5 A Blok Göztepe / İstanbul

info@otorento.com.tr

444 30 09

Bir Araç Kirala

Güvenilir ve Şeffaf


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Sosyal Medyada biz :


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Otorento icon

Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pembe Köşk Apt. No:246/5 A Blok Göztepe / İstanbul

info@otorento.com.tr

444 30 09

Abone Ol

Kampanya ve fırsatlardan ilk siz haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Sosyal Medyada biz :

Sosyal Medyada biz :


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti