Çalışma hayatının stresine birde şehrin gürültüsü ve trafik derdi eklenince araba sürmek çilekeş bir duruma dönüşüyor. Böyle bir durumda dikkatsizlikler, agresiflikler ve acelecilikler nedeniyle kazalar meydana gelebiliyor. Kazaların söz konusu olmaması ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak adına araba kullanırken dikkat edilmesi gereken durumları sizlerle paylaşıyoruz.

  1. Otomobili kullanacak kişilerin sinirli olmaması gerekir. Sinir hastalarının araç sürmeleri tavsiye edilmez. Özelikle bu tür bir rahatsızlığı olan kişilerin kalabalık şehirlerde şoförlük yapması uygun değildir.
  2. İkinci olarak ise hiç hata yapmayacağını ve çok usta bir şoför olduğu vehmine kapılanların dikkatli olmaları gerekir. Trafik akışı içerisinde kendinizin hata yapmayacak bir kuvvete sahip olması halinde bile başkalarının hata yapması sebebiyle kazaya karışabilirsiniz. Bundan dolayı çok fazla “başıma bir iş gelmez” gafletine düşmüş şekilde araç sürmemek gerekir.
  3. Uzun bir aradan sonra araba kiralayan kişilerde trafik kurallarına uyma konusunda azami dikkat göstermeleri lazımdır. özelikle genç gruplar tarafından araç kiralandıktan sonra aracın gücünü ölçmek açısından aşırı hız yapılması veya aracı kullanan kişinin arkadaşlarının canını da tehlikeye atarak, hız şovu yapmaya kalkması yanlıştırdrivesafe
  4. Trafik kazalarına karışan araçların çoğunluğu genç şoförler tarafından yapılmıştır. 18-21 yaş arasında olan bu grup, kendisine çok fazla güvenen bir kitleyi ifade ediyor. Yaş ilerledikçe kaza yapma riskinin de azaldığına dikkat çekelim.
  5. Sürüş esnasında sadece kendimizi değil, diğer araçları da düşünmek gerekir. Trafikte veya karayolunda sadece kendimizin değil, başaklarının da yararlanma hakkının olduğunu unutmayalım. Bu bakımdan sürüş esnasında hız kurallarına uyulması, öndekini geçme prensiplerine dikkat edilmesi önemlidir. Sürekli şerit değiştirmek veya sol şeridi işgal etmek, arkadaki araçların hata yapmalarına ve kazaya sebebiyet verebilir.
  6. Uzun yolculuklarda kesinlikle uyuklamamak lazım. Yorgun bir şekilde yola çıkılmasının bedeli ağır olabilir. Bu sebepledir ki araç sahipleri dingin olduklarından eminseler uzun yolculuklara çıksınlar. Gece yorgun olduklarını hissettiklerinde güvenli bir yere çekerek, dinlenmeliler. Uzun yolculuklarda kazaların büyük çoğunluğu yorgunluk sebebiyle gerçekleşiyor.
1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir