Otorento icon

Ana Sayfa

>

Trafik Kuralları

>

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar? (2023)

Trafik Kuralları

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar? (2023)

A. Buğra Tokmakoğlu 1 Şubat 2022 2104

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar? (2023)

Araç muayenesi, Türkiye’de tıpkı dünyada örnekleri olduğu gibi kara yolunda seyreden kayıtlı araçların düzenli periyodlarla yaptırmak zorunda olduğu rutin işlemlerden biri. Karayolları Trafik Kanununun araç muayenesini düzenleyen maddesine göre ülkemizde kara yolunu kullanan motorlu araçların tamamı muayene işlemini yaptırmak zorunda.

Motorlu araçların zorunlu muayenelerini Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen ihaleyi kazanan ve yetki alan TÜVTÜRK şirketi gerçekleştiriyor. Araç muayene ücretlerine ise Ulaştırma Bakanlığı ile TÜVTÜRK şirketi her yıl düzenlediği toplantı sonucunda karar verip, kamuoyuyla paylaşıyor.

Türkiye’nin 81 ilinde ve bu şehirlerin birçok ilçesinde sabit ve mobil muayene istasyonları bulunuyor. Aracının muayenesini yaptırmak isteyenler TÜVTÜRK’ün resmi web sitesi üzerinden araç ruhsatlarında yazan bilgileri ve kimlik bilgilerini girerek ücretsiz olarak randevu oluşturabiliyor.

Araç muayenesi ruhsatında ticari ibaresi bulunan araçlar için 1 yıl, diğer araçlar için ise 2 yıllık periyotlar halinde yapılıyor. Randevu günü ve saatinde, randevunun gerçekleştirileceği muayene istasyonuna giden araç sahipleri görevlilere araçlarını teslim ederek muayene işlemini yaptırıyor.

Süresi geldiği halde muayenesi yaptırmayanların araçları herhangi bir polis kontrolüne denk geldiklerinde araçlarının bağlanması ve para cezası ile karşılaşabiliyor. Ayrıca ilk gidecekleri muayene işleminde de gecikme cezasını ödemek zorunda kalıyor.

Aracın trafikte karşılaşabileceği herhangi bir sorunu önceden tespit etmek, hem araç sürücünü hem diğer sürücüleri hem de trafiğe çıkan herkesin can ve mal sağlığının korunması için olmazsa olmaz denetim mekanizmalarından biri olan zorunlu araç muayenesi konusunda herkesin maksimum hassasiyet göstermesi şart.

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar? (2023)

Zorunlu araç muayene ücretleri her yıl bir önceki yılın ortalama enflasyon oranına göre güncelleniyor. Araç muayene ücreti Ulaştırma Bakanlığı ve TÜVTÜRK tarafından kamuoyuyla paylaşılıyor.

2023 yılı zorunlu araç muayene ücreti 1130,40 TL olarak uygulanıyor.

Sistem üzerinden araç muayenesi randevusu alanların muayene gününde araçları, ruhsatları ve kimlikleriyle birlikte araç muayene istasyonuna gidip, randevu saatinden önce araç muayene ücretini nakit ya da kredi kartıyla ödemeleri gerekiyor.

TÜVTÜRK’ün uzman ekibi tarafından yapılan muayene ile muayene edilen araca kusursuz, hafif kusurlu ya da kusurlu raporu düzenleniyor. Kusursuz rapor düzenlenen aracın hiçbir kusuru olmadığı ve sürüş açısından hiçbir sıkıntısı olmadığı anlamına geliyor.

Hafif kusurlu raporu verilen araçların trafikte sürüş emniyeti açısından ciddi bir sorunu olmadığı ancak hafif kusur raporunda belirtilen durumu düzelttirmeleri gerekiyor. Ancak hafif kusurlu raporu aracın trafiğe çıkmayacağı ve muayeneden geçemediği anlamına gelmiyor.

Araç muayenesinde aracınıza kusurlu raporu verildiyse, aracınız sürüş emniyeti açısından sıkıntı ve risk taşımakta ve belirtilen kusurların düzeltilmemesi halinde aracınızın trafiğe çıkamayacağı anlamına geliyor. Araçtaki eksik ya da kusurlu tespit edilen durumlarla ilgili bakım yaptırdıktan sonra yeniden muayeneye girerek aracınızı güvenle kullanabilir ve trafiğe çıkabilirsiniz.

Zorunlu araç muayene ücretleri araç sınıfı ve niteliğine göre değişiyor.

Otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar: 1130,40 TL.
Kamyon, tanker, otobüs ve çekiciler: 1528,10 TL
Motosiklet ve traktörler: 575,84 TL araç muayene ücreti tahsil ediliyor.

Araç muayenesinde gecikme cezası var mı?

Zorunlu araç muayenesini zamanında yaptırmayanlar ya da geciktirenler için Ulaştırma Bakanlığının uyguladığı cezai yaptırım uygulanıyor. Araç muayene gecikme ücreti 2023 yılında her gecikilen ay için yüzde 5 şeklinde hesaplanıyor. Bu gecikme tutarı araç niteliğine ya da sınıfına göre değişmiyor. Otomobil de olsa kamyon da olsa geciken muayene için her bir ay başına yüzde 5 gecikme faizi günlük olarak hesaplanıp ilk muayene işleminde tahsil ediliyor.

İnternet üzerinden randevu alan birçok sürücü yanlış web siteleri ve dolandırıcı nitelikteki sayfalara yönlendirilebiliyor. Kendisini TÜVTÜRK olarak tanıtan, isim benzerliği ya da logo-renk yakınlığı ile kişileri yanlış yönlendiren web sitelerinden uzak durmak gerekiyor.

TÜVTÜRK’ün resmi web sitesi üzerinden, hiçbir şekilde ücret ödemeden aracınız için zorunlu araç muayene randevusu alabiliyorsunuz. TÜVTÜRK’ün resmi sitesinden randevu almak için tıklayın.

İlgili Makaleler
Otorento icon

Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pembe Köşk Apt. No:246/5 A Blok Göztepe / İstanbul

info@otorento.com.tr

444 30 09

Bir Araç Kirala

Güvenilir ve Şeffaf


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Sosyal Medyada biz :


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Otorento icon

Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pembe Köşk Apt. No:246/5 A Blok Göztepe / İstanbul

info@otorento.com.tr

444 30 09

Abone Ol

Kampanya ve fırsatlardan ilk siz haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Sosyal Medyada biz :

Sosyal Medyada biz :


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti