Otorento icon

Ana Sayfa

>

Arabalar

>

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yöntemleri

Arabalar

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yöntemleri

Taflan Kandemir 12 Şubat 2019 3536

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yöntemleri

Ekonomik Araç Kullanımı

İster sizin olsun, ister şirketinizin ya da rent a car yöntemi ile kiraladığınız bir araç olsun; satın alma veya kiralama masraflarından sonra bütçedeki en büyük masraf kalemini yakıt tüketimi oluşturuyor. Üstelik yakıt tasarrufu sadece cebimize ve bütçemize destek sağlayacak maddi bir hassasiyet değil, çevremize karşı da sorumluluğumuz. Günümüz teknolojileri her ne kadar ilerlese de, ne yazık ki hâlâ çok yüksek miktarda araç, yakıt olarak tek kullanımlık fosil yakıtlar ve gazlar ile çalışmakta, yaptığımız her yolda, tükettiğimiz her litre gazda çevreye de zarar vermekteyiz. Hem cebimizi, hem çevremizi koruyabilmek için, araçlarda yakıt tasarrufunun püf noktaları önemli.

Yakıt Tasarrufu İçin İpuçları

Basit birer önlem, dikkatli kullanım ve gereksizliklerden uzaklaşma ile %20’yi aşan yakıt tasarrufu yapmak mümkün.

Bakımlı Araçlar: Aracınızın periyodik bakımlarının tam olması araç motorundaki her türlü arızayı engelleyeceği gibi, yakıt tasarrufu da sağlar. Bakımlı motorlardaki küçük aksaklıklar giderildiği için, performans azaltıcı unsurlar yok edilir ve ekstra yakıt tüketiminin önüne geçilir.

Yüksek Hızdan Kaçınmak: Aracınızı ister şehir içi, isterseniz şehirlerarası kullanın, yüksek hız= yüksek yakıt tüketimi. Araçlarda belirli bir limitten sonra, hızdaki %10 artış, yakıtta %20’ye varan fazla tüketime neden olur.

Ani Frenlerden Kaçınmak: Hızını almış bir aracı aniden durdurmak, o ana kadarki son tüketilen yakıtın boşa gitmesi demektir. Ani frenler, yakıt tüketiminin en büyük sebeplerindendir.

Yüksek Viteste Kullanım: Ekstra fark yaratmadan, olabilecek en yüksek vites kullanımı, yakıt tasarrufu sağlar.

Rölantiden Kaçınmak: Aşırı uzun süreli rölantide kullanım, yakıt tüketimini arttırır. Rölantiden kaçınmak faydalıdır.

Düşük devirde araç kullanımı: Hızınız ve vitesinin ne olursa olsun, devir sayacınızın 2 ilâ 3 arasında (2000 – 3000 arasında) olması, yakıt tasarrufu için önemlidir.

Yumuşak Vites Geçişleri: Viteslerin mümkün olan en yumuşak geçişlerine kendinizi adapte ederseniz, yakıt tasarrufunuzun arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Kapalı camlar ve dikkatli klima kullanımı: Araç seyir halindeyken camların açık olması hava akımı nedeniyle yakıt tüketimini arttırır. Havalar müsaitse klima kullanmayarak %3 tasarruf yapabilirsiniz. Ancak klima varken ve gerekliyken, camların açık olması durumunda daha yüksek eneri harcadığınızı da unutmayın.

Yüksek ağırlık ve yükten kaçınmak: İhtiyacınız olmayan ancak sürekli aracınızın içinde gidip gelen ek yüklerden kurtulmak devamlılıkta fayda sağlar. Araç ağırlığını arttıracak her türlü yük, yakıt tüketiminizi arttırır. Bagajda gereksiz duran 25 kiloluk bir ağırlık size %1 fazla yakıt masrafı olarak döner. 100 Kilolu bir yükü her gün gereksiz taşımak, toplamda %4 civarında ek masraftır.

Lastiklerde Doğru Hava Basıncı: Hava durumuna ve mevsim ile yol şartlarına bağlı olarak aracınızın lastik havasını düzenli olarak kontrol edin. Doğru basınçta kullanılmayan araçlarda sürüş güvenliği riske girdiği gibi, benzin veya dizel yakıt tüketimi de artar. Doğru lastik basıncı %5’e kadar yakıt tasarrufu sağlar.

Araç tasarruf göstergeleri: Yeni nesil araçların sürüş bilgisayar ekranlarını takip ederek, yakıt tüketiminizi görebilir, aracınızın önerilerine dikkat edebilirsiniz.

LPG Geçişlerinde standardizasyon: Aracınız LPG’li ise, benzinli ya da dizel standart geçişinize dikkat etmeniz ve bunu bir periyoda oturtmanız önemlidir.

Vites seçenekleriniz: Çok çeker bir aracınız var ve 2×4; 4×4 ya da spor sürüm gibi alternatif vites seçeneklerine sahipseniz, doğru vites tercisi %10’u aşan oranda yakıt tasarrufu sağlar.

Temiz ve Kaliteli Motor Yağı: Motor yağınızın iyi bir türden olması ve düzenli kontrolü size en az %5’lik yakıt tasarrufu sağlar. Motor yağının değişimi kadar yağ ve benzin filtrelerinizin temizliği, tıkanmış olmaması ve bujilerin sağlıklı olması tasarrufunuza ek katkı sağlayacaktır.

Yeni Nesil Motorlar: Yılları devirmiş aracınıza sahip olmak yerine, yeni nesil tasarruflu araçları uzun dönem kiralasanız dahi, aradaki yakıt farkı ile hem çevreyi hem de cebinizi koruyabilirsiniz. Konforu da cabası. aylık kiralık araç teklifleri için web sitemizi test edebilir veya müşteri hizmetleri telefonumuzu arayabilirsiniz .

İlgili Makaleler
Otorento icon

Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pembe Köşk Apt. No:246/5 A Blok Göztepe / İstanbul

info@otorento.com.tr

444 30 09

Bir Araç Kirala

Güvenilir ve Şeffaf


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Sosyal Medyada biz :


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Otorento icon

Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pembe Köşk Apt. No:246/5 A Blok Göztepe / İstanbul

info@otorento.com.tr

444 30 09

Abone Ol

Kampanya ve fırsatlardan ilk siz haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Sosyal Medyada biz :

Sosyal Medyada biz :


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti