Otorento icon

Ana Sayfa

>

Gezilecek Yerler

>

Bir Hafta Sonu Kaçamağı: Kıyıköy

Gezilecek Yerler

Bir Hafta Sonu Kaçamağı: Kıyıköy

Yavuz Baransel Baykara 14 Mayıs 2017 4792

Bir Hafta Sonu Kaçamağı: Kıyıköy

Trakya’nın bağrında, Kırklareli’nde yer alan çok özel bir beldedir Kıyıköy. Istranca Dağları’ndan gelen akarsuların yeşerttiği muhteşem doğası, falezler meydana getiren göz alıcı koyları ve gerek Karadeniz’in gerekse akarsuların sunduğu leziz balıklarla bu belde, ziyaretçilerine her daim rüya gibi bir tatil yaşatıyor.

Kıyıköy tarih boyunca Lidyalılar, Traklar, Persler, İskitler, Medler ve Ceneviz Kolonileri gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Adı tarihe “Roma’yı yakan adam” olarak geçen ve Trakya valisiyken Kıyıköy’e sayfiyeye gelen ünlü şahsiyet Neron da bu beldeyle anılıyor. Tarihin birçok döneminin önemli bir tanığı olan Kıyıköy’de, Roma ve Bizans dönemlerinin izlerini günümüzde dahi görmek mümkün. Özellikle İmparator Jüstinyen döneminde yapılan ve bugün de ayakta duran surlar bize, beldenin bir kale-kent olarak kullanıldığının ipuçlarını veriyor. Bölgenin yine Jüstinyen döneminden kalma bir diğer tarihi yapısı ise kayalara oyularak yapılan Aya Nikola manastırı. Ancak manastır, günümüzde bakımsız ve korumasız bir halde, kaderine terk edilmiş bir durumda bölge turizminin gelişmesiyle birlikte fark edilmeyi bekliyor. Kıyıköy’ün bu tarihi yapı ve kalıntıları arasında gezen ziyaretçiler, asırlar öncesinin o muhteşem havasını soluma şansı yakalıyor. Şimdi, Kıyıköy seyahatiniz esnasında neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Kıyıköy’de Gezilecek Yerler

Kıyıköy’ün ne kadar tarihi bir yer olduğundan, birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından ve asırlar öncesinden günümüze ulaşabilen tarihi yapılara sahip olduğundan bahsetmiştik. Öncelikle tarihe biraz olsun merakınız varsa beldeyi ziyaret ettiğinizde bu yerleri mutlaka gezmelisiniz. Ancak Kıyıköy’de gezebileceğiniz yerler ve yapabileceğiniz aktiviteler tabi ki bunlarla sınırlı değil. Doğasıyla, yeşiliyle, deniziyle, havasıyla ve suyuyla muhteşem bir yer olan Kıyıköy’de, dilerseniz denize de girebilirsiniz. Bunun için birçok seçenek sunan bu beldenin, hemen iki yanında yer alan kumsallarda denize girmeniz mümkün. Poliçe, Selvez, Panayır İskelesi koyları ise muhteşem doğasıyla beldeye yürüyüş mesafesinde keşfedilmeyi bekliyor. Ancak buralara aracınızla ulaşmak isterseniz, dolanarak giden köy yollarından önce Kışlacık Köyü’ne ulaşmalı ve ardından bu koylara sapan yolları kaçırmamalısınız. Ayrıca Tekirdağ-Kırklareli sınırını oluşturan bir derenin hemen ağzında bulunan Kastro Koyu, Tekirdağ’a bağlı olmasına rağmen Kıyıköy’le anılıyor ve Trakya’nın tek doğal yaşlı karaçam ormanına ev sahipliği yapıyor.

Kıyıköy’e kadar gelip de burada balık yemeden geri dönmek olmaz. Karadeniz’in palamut, kalkan, mezgit, hamsi, karagöz, barbunya ve tekir gibi leziz mevsim balıklarının yanı sıra akarsularında avlanabilen kefal, alabalık gibi tatlı su balıklarının tadına değişik konseptlerde hizmet veren işletmelerde bakabilirsiniz. Bilhassa İstanbul’a yakın oluşu, özellikle hafta sonunu sakin, huzurlu ve doğayla iç içe geçirmek isteyenler için Kıyıköy’ü önemli bir tatil seçeneği haline getiriyor. Tüm güzellikleriyle Kıyıköy, bir sonraki hafta sonu kaçamağınızda huzur dolu ve keyifli bir tatil yaşamanız için sizleri de bekliyor.

Kıyıköy’e Ulaşım

Çok uygun fiyatlarla Otorento‘dan aracımızı kiralıyoruz. Kıyıköy, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı bir belde olarak, İstanbul’a yaklaşık 164 km, il merkezine 92 km ve ilçe merkezine 38 km uzaklıkta yer alıyor. Beldeye İstanbul yönünden gidecek olanlar, TEM Karayolu’nun Çerkezköy gişelerinden çıkıp Çerkezköy’ün çevreyolundan Kapaklı ilçesini takip ederek Büyükyoncalı üzerinden Saray ilçesine gelmelidir. Ardından şehir içinden Kıyıköy tabelasını takip edip Güngörmez köyünü ve Bahçeköy’ü geçerek Kıyıköy’e ulaşabilirler.

Beldeye Edirne-Kırklareli yönünden gidecek olanlar, Pınarhisar yolu üzerinden Vize ilçesine gelip ardından ilçe içindeki Kıyıköy ayrımından Kıyıköy’e ulaşabilirler.

Beldeye güney ve güneybatı yönünden gidecek olanlar ise Tekirdağ’dan Çorlu’ya gelip Çerkezköy hastane yolundan çevre yoluna bağlanmalıdır. Sonrasında Kapaklı, B.Yoncalı ve Saray ilçelerinin ardından Kıyıköy tabelasını takip edip Güngörmez köyünü ve Bahçeköy’ü geçerek Kıyıköy’e ulaşabilirler.

İlgili Makaleler
Otorento icon

Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pembe Köşk Apt. No:246/5 A Blok Göztepe / İstanbul

info@otorento.com.tr

444 30 09

Bir Araç Kirala

Güvenilir ve Şeffaf


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Sosyal Medyada biz :


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Otorento icon

Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pembe Köşk Apt. No:246/5 A Blok Göztepe / İstanbul

info@otorento.com.tr

444 30 09

Abone Ol

Kampanya ve fırsatlardan ilk siz haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Sosyal Medyada biz :

Sosyal Medyada biz :


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti