2018 – 2019 Kış Dönemi Başlıyor

Mevsimler döndü, bu güzel yaz ne zaman bitti derken, sonbaharı yarıladık, artık önümüz kış. 2018 kışına da ülkemizin birçok yerinde kendini gösteren soğuklar ve başta yüksek bölgelerimiz olmak üzere yağmaya başlayan karlarla resmen başladık diyebiliriz. Resmi olarak 1 Aralık’tan itibaren tüm Türkiye’de zorunlu olan kış lastiği kullanımı uygulamasını, yasal prosedür ve zorunluluları beklemeden, kendimizin, sevdiklerimizin ve trafiğin diğer unsurlarının güvenliği için bugünlerde yaptırmak için tam sırası.

Neden Şimdi Kış Lastiği?

Mevsim şahane. Lastiğin kalitesine zarar verecek sıcaklar geçti, dört mevsim ya da yazlık lastiklere göre daha pahalı olan kış lastiklerinin ekstra yıpranmasına sebep olacak “gereksiz erken dönem” yol koşulları da sonlandı.

Aralık başında ticari araçların yasal zorunlulukları nedeniyle, genelde Aralık ortası Ocak başında da mevsim koşulları sebebiyle lastikçilerde talep yoğunlaşır ve servis hizmeti alabilmek dahi günler sürebilir. Bu yoğunluğa tam denk gelmeden, hem de stoklar bol ve seçenekler alternatifli iken hizmet almak çok kolay.

Ekonomiyi canlı tutmak için vergi avantajları ve lastik firmalarının bankalar ile ortak yaptığı taksit anlaşmaları yürürlükte. Bunlardan faydalanmak için Kasım çok iyi bir seçenek.

Kışın yakıt ve ısıtma masrafları başta olmak üzere birçok ekstra fatura yükünü Aralık’tan başlayarak, daha da geniş olarak Ocak ve Şubat’ta görebiliyoruz. Bu yüklerle bütçeyi sarsmadan önce böyle büyük kalemlerin harcamalarını yapabilirsek, aylık bütçenin düzenine destek sağlanır.

Kış Lastiğinin Faydaları Nelerdir?

Yol ile aracımız arasındaki tek bağ lastiklerimiz. Lastiklerimizin genel olarak bakımlı ve yeni olması sürüş güvenliğini arttırırken, kış koşullarına uygun kış lastikleri de hem yol tutuşunu güçlendiriyor, hem fren mesafesini rahatlatıyor, hem kaymaları nispeten engelliyor. Sadece yoldaki don ve buzlanma gibi sebepler değil, soğuyan hava sıcaklıkları, basınç farkı gibi iklim etkenlerine karşı da en güvenli yol kış lastiği kullanmak. RMA(Rubber Manufacturers Association) ve ASTM şartlarını sağlayan lastiklere öncelik verebilirsiniz.

Kış lastiklerinin takılması kadar, doğru basınçta uygun şişkinlikte kullanılması, dişlilerinin ve genel yapısının sıklıkla kontrol edilmesi de en az kış lastiği kullanmak kadar zorunlu. Kiralık araç ve uzun süre kiralık araç kullanımlarında da lastiğiniz için kiralama ofisinizle iletişime geçmeyi unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir