Kaliteli Trafik, Sağlıklı Yaşam

Gelişmiş ülkelerin trafik akışlarına baktığımızda görülecek en önemli farklılık, araç şoförlerinin ve yayaların; kendi güvenlikleri ve öncelikleri kadar trafiğin diğer unsurlarının güvenliklerine ve önceliklerine önem göstermeleri ve saygı göstermeleri görülebiliyor.

Birçok “ülke gelişmişliği” kriterlerinin başlıcalarında yer alan trafik akışı ve trafik güvenliği bunun bir yansıması olarak öne çıkmakta. Trafikte çalınan korna sayısı ve bunun yarattığı gürültü kirliliğinden, yaya geçitlerindeki önceliğe, temel ve gelişmiş trafik kurallarına uymaktan, yolun diğer kullanılacılarına yönelik saygıyla kullanılan park yerlerine kadar birçok küçük hareket; hem trafiği daha katlanır yaparken hem de topluca bakıldığımızda trafik kazaları, trafikte ölüm ve yaralanma oranları gibi hayati rakamlarda pozitif katkıyla bir dönüş sağlıyor.

“Trafik canavarı” gibi gerçekte olmayan bir olguya yüklenerek, üzerimizden atılan hatalar oysa ki birebir bizim bireysel eğitimimiz, sabrımız, o anki asabiyet durumumuz ve genel saygımızla ilintili. Hız limiti kuralları, trafik lambaları ve ikaz işaretçilerine uyum, alkollü araç kullanmama, emniyet kemeri ve diğer güvenlik önlemlerinin eksiksiz alınması, bakımlı ve güvenli araçlar, yeterince dinlenmiş ve uykusunu almış bir sürücü birleşimi, ortada olduğunda trafikte kaza olması neredeyse sıfıra yakın bir ihtimal. Temel birkaç kuralı içselleştirdiğimizde kaza yapılması neredeyse imkansız hale geliyor. Tabii burada kural koyucu devletimizin bu kuralların uygulanmasındaki yoğun kontrolü ve ceza sisteminin önemi ile, yol yapılarının trafik akışına uygun olması, sağlıklı bir trafik akışı için şart. Kaliteli yollar, kaliteli araçlar, kaliteli şoförler ve bilinçli yayalar ile trafikte ölümlü kazaları sıfıra indirmek elimizde.

Bunun yanında; hem ruh sağlığımız için, hem de yaşanılabilir şehirler için; gün içindeki trafik hassasiyetlerimizi arttırmak da elimizde. Trafik ışıklarına uyulması, yaya geçitlerinde ve hatta uygun şartlarda yayaların yol hakkına öncelik verilmesi, gerekli gereksiz ayrım yapılmaksızın korna kullanımının sıfıra indirgenmesi, toplu taşıma araçlarının kullanımının yaygınlaştırılması ve bunların kalitesinin arttırılması hayat kalitemizi hızla yükseltecek ve aslında sanıldığından çok daha kolay hayata geçirilebilecek durumlar.

Trafikte kalite; hem insan sağlığına katkı sağlayacak, ortalama insan ömrünü uzatacak; hem de şehirlerimizin ve günlük yaşamımızın kalitesini yükseltecek bir arayış, temel bir ihtiyaç ve başlı başına bir gelişmişlik seviyesidir.  Unutulmamalıdır ki; “Trafik hayattır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir