Dizel araba mı yoksa benzinli araba mı avantajlı ?

 

Bu soruya ilk etapta herkesin tabii ki Dizel dediğini duyar gibiyim. Dizel fiyatı benzinden daha ucuz olduğuna göre elbette dizel araç kiralamak daha mantıklı diye düşünebilirsiniz. Hatta, dizel arabaların yakıt tüketimi benzinli arabalara göre az olduğuna göre, sorduğumuz sorunun çok mantıksız olduğunu da düşünebilirsiniz.

İşin aslı öyle değil. Bazen benzinli araç kiralamak dizel araç kiralamaktan çok daha mantıklı olabiliyor. Nasıl mı ?

Aynı kategoride yer alan Benzinli araçların kiralama fiyatları her zaman dizel araçlardan daha düşüktür. Tıpkı benzinli araçların satın alma fiyatlarının daha düşük olması gibi.  Bu durumda, ne kadar kilometre yapacağınıza göre benzinli ya da dizel araç seçmek çok daha akıllıca olabilir. Hemen kağıdı kalemi elimize alıp bir hesap yapalım. Kilometre sınırımız olmadığını varsayalım. Benzinli aracın günlük kirası 60 TL, aynı kategorideki dizel aracın günlük kirası ise 75 TL olsun.

Araba Kiralama Yakıt
Dizel mi Benzinli mi ?

Aracı bir haftalığına kiraladığımız varsayalım. Benzinli aracın kira bedeli  420 TL, dizel aracın ise kira bedeli 525 TL oldu. Toplam 105 TL fark var. Arabayla 1.000 km yol yapacaksak, ekonomik sınıftaki bir araçta yaklaşık 50 litre benzin/40 litre dizel tüketimimiz olur. Benzin maliyeti =  50 x 4,65 TL = 233 TL. Dizel maliyeti ise 40 x 3,84 = 154 TL. Aradaki fark : 233 – 154 = 79 TL. Bu durumda benzinli araç daha ekonomik oldu değil mi ? Hele 1.000 km’den daha az yolculuk yapacaksanız, dizel aracın size maliyeti çok daha yüksek olacaktır.

Dizel mi benzin li mi sorusunun cevabını hemen vermektense küçük bir hesap yaparak hangisinin daha ekonomik olacağına ona göre karar vermek çok daha anlamlı olacaktır.

Araba kiralarken ne kadar kilometre yapacağınızı tahmin edebiliyorsanız ve araçların yakıt tüketimi seviyesini biliyorsanız hesabınız çok kısa bir süre içinde yapabilirsiniz.

Dizel mi benzinli mi daha ekonomik ? Artık siz karar verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir