Geçtiğimiz yıllarda sürücü, yolcu ve yol güvenliği açısından son derece önemli olan “zorunlu kış lastiği” uygulaması yürürlüğe girmiş, bu hususta hususi araçlar dışında yolcu ve yük taşıyan araçlar için tüm Türkiye’de, hususi araçlar içinse iklim şartlarına bağlı olarak valilik kararıyla illerimizde kış lastiği kullanımımı zorunlu hale getirilmiştir. Bununla beraber, kendine fazla güvenen sürücülerde “zorunlu kış lastiği takmamanın cezası ne kadar?” gibi sorular görülmüştü. Bilinçli sürücüler ise, “zorunlu kış lastiği ne zaman takılmalıdır?” şeklinde mantıklı sorularla kendilerini bu kurala hazırladılar.

Yasal bir kural olmaksızın, aracın yol tutuşu, fren mesafesi ve kalitesi gibi sebeplerle güvenlik açısından kış koşullarında kış lastiği olmazsa olmazdır. Sanılanın aksine sadece karda değil, buzda, don olayı görülen yollarda ve bunlardan bağımsız çok soğuklarda da kış lastiği hayat kurtarıcı bir önlemdir. Koskoca aracımız ve aracın içindeki tüm yolcularımızla yüklerimiz yere dört teker ile bağlı ve bu tekerleklerin mevsim ve yol koşullarına uygun olmaması ölümcül.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalı?

Yeni yasamıza göre “Zorunlu kış lastiğine geçiş tarihi her yıl 1 Aralık’ta başlayıp 1 Nisan tarihine kadar sürmekte.” Yani bu sene 1 Aralık 2017 ilâ 1 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiğinin takmak yolcu ve yük taşıyan araçlar için mecburi, hususi araçlar içinse ikamet edilen ve seyahat edilen şehir yönetimine bağlı olarak tarihler belirleniyor. Ancak hava şartlarında görülecek erken soğumalara karşı da sürücülerin yasal zorunluluğu beklemeden 1 Aralık’tan önce de lastik takmaları öneriliyor. Ayrıca 1 Aralık’tan önceki son hafta sonunda lastikçilerde ciddi kuyruklar olduğunu belirtmekte fayda var. Sadece son derece basit bir işlem olan lastik değiştirme için değil, yeni bir takım kış lastiği almak isteyen sürücülerin talepleri sebebiyle kış lastiği satıcılarında da yoğunluk yaşanmakta.

Uzun süreli araba kiralama hizmeti yapan kişilerin de rent a car firması ile iletişime geçmesi yeterlidir.

Kış Lastiği Cezası Ne Kadar?

Zorunlu kış lastiği takmamanın cezası bu sene (2017-18) için 625 TL. Yılbaşında tüm cezalar gibi otomatik olarak artacak ve yeni rakam duyurulacak. Kış lastiği takmamanın cezasının trafik kontrol ekiplerince yakalanıp para bedeli olarak ödenmesinden çok daha ağır sonuçlara sebep olabileceğini hatırlatalım. Her yıl kış aylarında olumsuz hava ve yol şartları sebebiyle kaza oranlarında artışlar görülmekte ve kış lastiği ile düzenli bakım bunun önüne geçilebilmek için alınacak önlemlerin en başında gelmekte. Üstelik oldukça da kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir