Ana sayfa ARAÇ KİRALAMAK Kiraladığınız Araçla Kaza Yapmanın Maliyeti!

Kiraladığınız Araçla Kaza Yapmanın Maliyeti!

466
0

Araç kiralama hizmetleri bakımından en gelişmiş ülkelerden biri olduğumuzu söylemek gerekir. Online araç kiralama imkanlarının yanı sıra firmaların sunduğu hizmetler de kaliteli ve müşteri memnuniyetini sağlıyor. Ama her ne olursa olsun akılda her zaman kiralanan araçla kaza yapılması halinde ne olacak sorusu yer alıyor.

Ne yapacağız?

Ölümsüz bir kaza olmaması halinde “şükredilmesi” gerekir. Her aracın zorunlu trafik sigortası vardır. Bu nedenle kaza durumunda zararın karşılanması söz konusudur. Ancak trafik sigortası karşı tarafın zararının karşıladığı için kiralanan aracın sigortasının karşılanması söz konusu değildir. Genelde trafik sigortasının kazaya karışan araçların zararını karşıladığı sanılır. Kusurlu tarafın zorunlu trafik sigortası, karşı aracın hasarını karşılar. Bu durumda sizin kusurlu olmadığınız bir kazada, masraflar karşı tarafa ait olacak.

Eğer aracın kaskosu varsa, kusur olmanız halinde bile aracın masrafları karşılanır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kaskolu araç kiralayıp kiralamadığınızdır. Oto kiralama firmalarına bunu sormanız gerekir. Trafik sigortası zorunludur ancak kasko zorunlu değildir.

1

Duvara çarptığınızda ne olacak?

Araçlar arasında gerçekleşen kazalarda trafik sigortası işler. Kusurlu olan taraf karşı tarafın masraflarını karşılar. Ancak duvara veya ağaca çarpmanız halinde bu şekilde bir durum söz konusu olmaz. Dolayısıyla aracın hasar görmesi demek, sizin cebinizden paranın çıkması anlamına geliyor. Ancak kasko varsa sorun olmayabilir. Oto kiralama firmasının sözleşmesindeki kuralları dikkatlice okumak gerekir.

Bazı sözleşmelerde araçla kaza yapan kişinin aracın serviste kaldığı süre kadar, kiralama masraflarına çarptırılacağı yazabilir. Yani araç servisten çıkana kadar araç sizin üzerinize kiralıkmış gibi gözükür. Sizde her gün için kiralanan bedel üzerinden firmaya borçlandırılırsınız. Bunun nedeni, siz kaza yapmamış olsaydınız, aracın başkalarına kiralanacağı gerçeğiydi. Burada servis masrafları kasko tarafından karşılanır. Sizin ödeyeceğiniz bedel aracın serviste geçirdiği gün sayısı çarpı aracın kiralama bedelidir. Bu meblağ ağır olabilir. Tabi aracın hasarına göre iş değişiyor. Sözleşmede de bu tür bilgilerin olup olmadığına bakmak lazım. Kiralamadan önce firmayla iyice konuşmak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here