Ana sayfa ARABALAR Kışın Araç Kullanırken Aman Dikkat!

Kışın Araç Kullanırken Aman Dikkat!

84
0

Kazanın mevsimi olmaz ama en çok kazanın yaşandığı mevsimde kıştır. Bunun sebebi karlı, yağmurlu ve kaygan yollardır. Sürüş güvenliğinin temin edilmesi için yapılması gerekenlere dikkat edildiğinde ise yolların tehlike arz eden özellikleri minimize edilmiş olacak. Kışın araç kullanırken dikkat edilmesi gereken kuralların başında, kış lastikleri geliyor.

Yasal bir zorunluluk!

Kış lastikleri artık zorunlu. Kış lastiği bulunmayan araçlara ceza kesilecek. Aslında işin ceza yönünü geçtiğimizde kar lastiklerinin kış şartlarında yol güvenliğini sağladığı için tercih edilmesi gerekir. Can ve mal ziyanlarının önlenmesi buna bağlıdır. İyi bir tedbirdir ancak yeterli değildir. Eğer trafik kurallarına uyulmazsa, ne kar lastikleri de kazanın önüne geçemez. Araç kiralama firmalarından aldığınız araçlarında kar lastiklerinin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Araçlarında kar lastiği bulunmayan firmalardan oto kiralamayın.

Kar lastikleri dondurucu soğuklarda donmaz ve yol tutuşunda performans kaybı yaşamaz. Buda daha güvenli bir sürüş deneyimi anlamına gelir. Aynı zamanda ıslak, kaygan ve karlı yollarda da yol tutuş performansı yüksektir. Aracı dengede tutar. Sarsmaz ve ani frenlerde duruş mesafesini kısaltır. Yaz lastiklerine gör edişleri daha derindir. Su veya karları kanallarının içerisinde dışarıya atar. Buda tekerleğin yola olan temasını sağlamlaştırır.

Kar lastiği takın ama bunlara da dikkat edin!

Kar lastiklerini takarak yola çıkmanız gerekiyor. Ancak yeterli olmadığını söyledik. Öncelikle takip temasını en az iki metre tutmanız gerekecek. Ani fren ve ani hızlanma yapmamanız lazım. Dönüşlerde de aniden hareket etmek canınızı tehlikeye atmanız anlamına geliyor. Bu dediklerim ıslak ve karlı zeminli yollar için geçerlidir. Eğer donma söz konusuysa, daha çok dikkatli olunması gerekir. Aracın fren sistemi ABS olmayanlar ani fren yapmama konusunda daha da bilinçli olmaları gerekir. ABS fren sisteminde tekerlerin kilitlenmesi söz konusu olmadığı için tehlike söz konusu olmaz. Aracın kontrolü kaybedilmez. Bu nedenle araç kiralarken ABS fren sistemine sahip olanları seçmenizde fayda var. Bilhassa kışın buna dikkat edilmesi gerekir.

Araç kiralama ile ilgili sorulabilecek tüm soruların cevaplarını sizin için derledik. Araç kiralamada dikkat edilecek hususlara ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here