Otorento icon

Ana Sayfa

>

Gezilecek Yerler

>

Masal Gibi Bir Yer: Ürgüp

Gezilecek Yerler

Masal Gibi Bir Yer: Ürgüp

Serdar Çubukçu 17 Şubat 2015 3254

Masal Gibi Bir Yer: Ürgüp

Ürgüp hiç kuşkusuz Kapadokya Bölgesi’nin en önemli merkezlerinden biri. Tıpkı Göreme’de olduğu gibi tarihsel süreç içinde bu merkezin de birçok ismi olmuş. Bu tarihi merkez, Bizans Dönemi’nde Osiana (Assiana), Hagios Prokopios, Selçuklular Dönemi’nde Başhisar, Osmanlılar Dönemi’nde Burgut Kalesi, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren ise Ürgüp ismiyle anılmış. Ülkemizin en önemli değerlerinden biri olan Ürgüp, bilhassa yağmur ve rüzgar erozyonunun meydana getirdiği ve peribacası olarak adlandırılan ilginç doğal oluşumlarıyla dikkat çekiyor. Vadi yamaçlarından akan yağmur sularının ve daha sonra rüzgarların aşındırması sonucu meydana gelen yarıklar arasında yükselen peribacaları, bu bölgeye özgü çok ilginç bir peyzaj görüntüsü oluşturuyor. Şimdi gelelim, ülkemizin bu nadide yerini ziyaret ettiğinizde gezip görebileceğiniz yerlere:

Ürgüp’te Gezilecek & Görülecek Yerler

Kızılçukur: Her daim önemli bir üzüm ve şarap üretim merkezi olan Kızılçukur’da, peribacaları içine yapılmış, üzüm resimleriyle bezenmiş bir kilise yer alıyor. Farklı renklerde birçok peribacasının bulunduğu bu vadi aynı zamanda günbatımında son derece ilginç bir seyir noktası durumunda.

Pembe Vadi: Ürgüp-Avanos yolunun tam ortasında bulunan bu vadide, peribacalarının en tipik örneklerini görmek mümkün. Doğal oluşumların oldukça yoğun bir şekilde yer aldığı Pembe Vadi’de, doğanın kayaları, deve, tavşan gibi birçok şekilde oluşturduğu gözlenebiliyor.

Mustafapaşa: 1924 senesinde yapılan nüfus değişimine kadar Ortodoks Hıristiyanların barındığı Mustafapaşa, tipik bir müze – kent görünümünde. 19.yüzyıl kiliselerinin örneklerinden olan Aziz George, Aziz Vasilios ve Aziz Stefanos kiliseleri ziyarete açık. Ayrıca bu ilginç kasabada Hıristiyan ve Selçuk yapı işçiliğinin özgün örneklerini görebilirsiniz.

Sarıhan: Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından 1217 senesinde, Aksaray-Ürgüp-Kayseri yolu üzerine yaptırılmış olan bu kervansaray, tarihteki önemli konaklama ve barınma merkezlerinden ve Selçuklu-Türk mimarisinin en önemli eserlerinden biri kabul ediliyor. Daha sonraları yapıya asfalt yolu yapılmış ve yapı iyi bir restorasyondan geçirilmiş. Kervansaray adını, sarı taşların hakim olduğu yapısından alıyor.

Fıratkan: Göreme Açıkhava Müzesi yolu üzerinde yer alıyor. Küçük bir kiliseler grubu olan Fıratkan’da, bir yatakhane, yemekhane, mutfak ve depolar bulunuyor. 2 katlı olarak inşa edilen yapıda, katlar birbirine tünellerle bağlanmış olup çok ilginç bir yapı tarzı ortaya koyuyor.

Ortahisar: Kasabanın merkezi Ürgüp-Nevşehir yoluna 1 km uzaklıkta yer alıyor. Merkezde bulunan 50 metre yüksekliğindeki tarihi kaya-kale, ana yoldan da görülebiliyor. Eski bir barınma mekanı olan Ortahisar Kalesi’nin üzerine çıkılabiliyor ve burası ilginç bir seyir ve resim çekme noktası olarak dikkat çekiyor. Ayrıca Ortahisar bölgesi zengin bir manastır yaşamının örneklerini taşıyor ve bölgenin başlıca görülesi yerlerini Harim Kilisesi, Sanca Kilise ve Cambazlı Kilise oluşturuyor. Çok canlı bir kültür ve ticaret merkezi olan Ortahisar’daki, volkanik kayalar içine oyularak yapılmış olan doğal soğuk hava depolarında ise Çukurova’nın limonu muhafaza ediliyor ve buradan tüm ülkeye dağıtılıyor. Bölgenin turizme açılan ilk kasabası olan Ortahisar’ı ziyaret ettiğinizde, sizi misafirperverliği ile ünlü bölge halkı karşılayacak.

Hayranlık uyandıran doğal oluşum Peribacaları’nın yanı sıra tarihi ve kültürel değerleriyle Ürgüp, size gerçekten de masal gibi bir seyahat vadediyor. Üstelik Ürgüp’ün gezilip görülecek yerleri bunlarla da sınırlı değil. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde ayrıca önemli tarihi yapı ve kalıntılarıyla Halacdere, Taşkınpaşa Cami, Kadı Kalesi, güzel bir mesire yeri olan Damsa Barajı, Altıkapı ve Temenni gibi anıt mezarlar, Balkan Kiliseleri, Ala Kilise ve Kepez Kiliseleri, Pancarlık Kilisesi, Aziz Theodore(Tağar) Kilisesi ve Ürgüp Müzesi gibi mekan ve yapıları da gezip görebilirsiniz.

Ürgüp’e Ulaşım

Nevşehir’in 20 km doğusunda yer alan Ürgüp’e, Nevşehir Havalimanı kiralık araç ile Türkiye’nin dört bir yanından ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz, Ürgüp araç kiralama fırsatlarından da yararlanabilirsiniz. Ürgüp’ün üç büyük ilimize göre uzaklığı ise şöyle: İstanbul 745 km, Ankara 291 km ve İzmir 782 km.

*Yararlanılan Kaynaklar:

www.tanitma.gov.tr/TR,22554/urgup.html

www.google.com/maps

Görsel: tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:FairyChimneys.jpg

İlgili Makaleler
Otorento icon

Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pembe Köşk Apt. No:246/5 A Blok Göztepe / İstanbul

info@otorento.com.tr

444 30 09

Bir Araç Kirala

Güvenilir ve Şeffaf


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Sosyal Medyada biz :


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Otorento icon

Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pembe Köşk Apt. No:246/5 A Blok Göztepe / İstanbul

info@otorento.com.tr

444 30 09

Abone Ol

Kampanya ve fırsatlardan ilk siz haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Sosyal Medyada biz :

Sosyal Medyada biz :


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti