Araç Kiralayarak Sık Model Değiştirme İmkanı

Bireylerin günlük ihtiyaçları arasında önemli yer edinen ulaşım gereksinimini karşılamanın toplu taşıma araçları, ticari taksiler, şirket servisleri gibi genel geçer alternatiflerinin yanı sıra, en sık tercih edilen metod ise hususi araba sahibi olmak. Ancak hem yeni bir otomobil satın almanın yüksek maliyetleri, hem de basit bir iktisadi kavram olan “alternatif maliyet” düşünüldüğünde bu çok kolay olmuyor. Bir diğer yandan da ihtiyaçların dönemsel dengesi; bir araca sahip olmanın her hafta, her ay ya da her mevsim gereklilik oluşturmaması durumları var. Bahar ve yaz aylarında işe bisikletle ya da motosikletle giden birisinin hususi araç talebi ancak diğer mevsimlerde olabiliyor.

Sezonluk yoğunluğu olan bir kullanıcı bazı aylar günün birçok saatini trafikte ve aracında geçirirken, bazı dönemler ise otoparkta aracının değer kaybetmesi ve eskimesi gerçekliği ile yüzleşiyor. İş amaçlı kullanımlar ve şirket araçlarında ise bu durum çok daha farklı taleplere göre şekillenebilmekte.

Tüm bu kişisel ve konjonktürel ihtiyaçların dışında, insanın kişisel tatmin ve lüks ihtiyacı ya da basit bir değişim arzusu da bu araç edinme düsturuna eklendiğinde, karşımıza uzun süreli araç kiralama seçeneğinin cezbediciliği çıkıyor.

Basit bir örnekle; güz ve kış aylarında araç ihtiyacı olan ancak bahar ve yaz aylarında bu gereksinimi farklı yollarla karşılayabilecek bir tüketici ciddi araç satın alma maliyetini yüklenmek yerine daha basit bir şekilde rent a car hizmeti alarak hem istediği araca istediği dönemde sahip oluyor; hem dilediği gibi model ve tür değişikliğine gidebiliyor. Haftalık, 15 günlük, aylık, birkaç aylık kiralamalarla bir takvim yılı içinde dört beş farklı model aracı deneyebilen kullanıcının; bu noktada aldığı hazzın yanı sıra; geleneksel ek otomobil sahip olma maliyetlerinden kaçınmış olması da işin cabası.

Satın alma yapmak yerine araç kiralamayı tercih eden kullanıcı; ruhsat ve plaka temin bedelleri, yıllık bakımlar, yıllık motorlu taşıtlar vergisi ve diğer vergilerden kurtuluyor. Maddi olarak bu büyük kârların yanı sıra muayene sırasında beklenilmeyen günlerin kârı da cabası.

Bir takvim yılı ya da belirlenmiş herhangi bir dönem içinde, ister sıkıldığında, ister içinde bulunduğu duruma göre yeni bir araç deneme keyfi de işin ekstra davetkar kısmı. Sık trafiğe çıkılan ya da uzun mesafe seyahatlerin bulunduğu bir dönemde; nispeten yakıt tüketimi düşün bir modelle kiralık araç edinerek işleri halletmek, tatil dönemine denk gelinen bir bölümde daha lüks bir modeli tercih etmek, sonrasında şehir içi yoğunluğunun olduğu bir arada daha kompakt bir model ile trafiğe çıkmak, oldukça mantıklı bir değişim hareketi. Üstüne her dönem yeni, gıcır gıcır bir otomobille işleri halletmek de paha biçilemez.

Her tür talebinize ve keyfinize yönelik araç kiralama hizmetleri için Otorento bir tık uzağınızda, tüm seçenekler 7/24 online rakamlarla karşınızda. Ek sürprizlerden kaçının, siz de sık araç değiştirme keyfini, gönül rahatlığı ve Otorento uzmanlığı ile yaşayın.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir