İster hususi taşıtınız olsun, ister kiralık araç kullanıyor olun trafikte ve şehirlerarası yollarda araç sürmek; tümüyle ciddiyete dayalı, yüksek konsantrasyon gerektiren bir eylemdir. Bireysel bir beceri ile ustalaşmış bir şoför olmak yetmez, ciddiyet ve bu sorumluluktaki devamlılık oldukça önemlidir.

Yıllanmış ve çok uzun yollar yapmış şoförlerden, sürücü ehliyetini yeni almış ve trafiğe yeni çıkmış genç bir şoföre kadar her tür insanın bazen aynı kazalarda veya beklenmedik durumlarda kader ortaklığı yaptığını görebiliyoruz. Trafikte ‘usta şoför’ olmanın en önemli kriteri, “güvenli sürüş”ten geçmektedir. Güvenli sürüş yapan deneyimli bir şoförün de tüm tanımı; direksiyon hakimiyeti, hız kabiliyeti, yolları ve aracı tanıma, kurallara uyma, ileri sürüş tekniklerini bilme, yakıt tasarrufu ve bilinçli araç kullanımı, yolcu konforu, diğer araç ve yayalar ile trafiğin diğer unsurlarına saygı olarak sıralanıyor olsa da, tümünün başı veya hepsini biraraya getiren unsur olarak öne çıkan nettir: Dikkat ve tecrübe.

Konsantrasyon eksikliği, geleneksel trafik kazaları istatistiklerinde en ön sıralarda yer alır. Bir anlık dalgınlık, dikkatsizlik veya umursamazlık ya da belli belirsiz bir kararsızlık veya dış uyarıcılardan etkilenme; telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

Dikkat Eksikliğine Sebep Olan Araç İçi Sebepler

Trafikte konsantrasyon eksikliğine neden olan en önemli konular insan kaynaklı olarak, uykusuzluk, dalgınlık, aşırı stres, kafa yorgunluğu, bedenen yeterince dinlenmeden/mola vermeden uzun yol sürüşü, alkol ve alkollü araç kullanımı, uyuşturucu madde kullanımı gibi şoförün fiziksel ve ruhsal haline bağlı etmenler olarak sıralanabilir. Ayrıca araçta telefonla konuşmak, not almak, çocuklar başta olmak üzere diğer yolcularla girilen kontrolsüz diyaloglar ve tartışmalar, müziğin sesine veya ritmine fazla kaptırmak gibi nedenler de aracın iç faktörleridir. Ayrıca dikkat eksikliğine sebep olabilecek navigasyon kullanımı, araç uyarı panellerindeki bakımsızlık kaynaklı gereksiz hatalar gibi teknik nedenler de konsantrasyon kaybına ve kazalara sebep olabilir.

Konsantrasyon Kaybına Sebep Olabilecek Araç Dışı Sebepler

Yola aniden çıkabilecek bir yaya, bir çocuk; şehirlerarası yolda bir hayvan, şehir içinde bir sokak hayvanı, yol kenarından düşecek bir taş veya kaya parçası gibi yolun güvenliğini riske atabilecek canlılar ve nesneler ancak dikkatli ve refleksleri canlı bir şoförün korunabileceği problemlerdir. Makul hızda ilerleyen dikkatli bir şoförün, aracını ve kendisini kurtaramayacağı bir dış risk bulunmaz.

Şehirlerarası bir yolda hatta bazen bazı şehir içlerinde birden karşınıza çıkan bir manzara sizi alıp derinlere götürebilir, lakin bu lükse sadece yolcu koltuğunda ve araç arka koltuklarında oturanlar sahiptir. Araç şoförünün manzara keyfi, ancak araç park halindeyken mümkündür. Birden karşınıza çıkan sadece manzara olmayabilir, ani gün ışığı, açı değiştiren bir lamba gibi faktörler de konsantrasyon kaybı yaratabilir.

Yabani hayvanlar da dikkat eksikliği sebebiyle kazaya neden olabilirler.

Dışarıdan gelen her türlü uyarıcı görüntü ve ses de, konsantrasyon kaybına neden olabilir. Yüksek sesli müzik yapan bir araç, kasası açık bir kamyonette taşınan eşyalar, öndeki ve civardaki araçların üzerindeki reklamlar veya yol kenarı duyuru panoları gibi göze ve beyne birçok uyarıcı yollayan her şey dikkatinizi dağıtmak için birebirdir.

Gözlerinizi yoldan ve yol üzerindeki uyarıcılardan; gözünüzün bir kenarını da araç gösterge panellerinden ayırmamanız temennisiyle, güvenli sürüşler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir