Otorento icon

Ana Sayfa

>

Gezilecek Yerler

>

Doğa Zengini Eğirdir

Gezilecek Yerler

Doğa Zengini Eğirdir

Serdar Çubukçu 6 Ağustos 2017 3272

Doğa Zengini Eğirdir

Eğirdir gibi kaç doğal güzellik kaldı ki ülkemizde? İnsan her şeyiyle özel bu yeri, anlatmaya nereden başlayacağını bilemiyor. Yılın her mevsimi ve günün her saati ayrı bir renge bürünen Eğirdir Gölü, tapusu bölge halkı tarafından Atatürk’e verilen Can Ada’sı, dünyada benzerine az rastlanan Kasnak Meşesi ve Sığla Ormanları, elması ve yalnızca burada görülen Apollon Kelebeği ile tarih ve doğa zengini bir ilçedir Eğirdir.

Bölgenin kısaca tarihinden de bahsedersek; Eğirdir şehrinin, Lidya’nın son hükümdarı Kroisos tarafından kurulduğu ve ilk adının da Krozos olduğu zannediliyor. Kentin iç kalesi de Lidyalılar tarafından yaptırılmış olup Romalılar döneminde kent, Prostanna adıyla anılmış. Bölgedeki ilk Türk yerleşiminin ise 1071’den birkaç yıl sonra gerçekleştiği sanılıyor. 1204 yılında çevredeki şehirlerle birlikte Selçuklu egemenliği altına giren Eğirdir, 1391 yılında ise Osmanlı egemenliğine girmiş. Ardından bir dönem Timur ve Karamanoğulları idaresine de giren bu güzide yerleşim yeri, nihayet 1423 yılında, Sultan II. Murat zamanında tam olarak Osmanlı topraklarına dahil olmuş.

Şimdi gelelim geçmişten günümüze tarihi ve doğal miras olan Eğirdir’in gezilip görülecek yerlerine:

Eğirdir’de Gezilecek Yerler

Eğirdir Gölü: 517 km2’lik yüz ölçümüyle Türkiye’nin en büyük 4. gölü. Deniz seviyesinden bin metre yükseklikte, Sultan Karakuş Dağları’nın arasında, il alanının ortasında yer alıyor. Kuzeyde kalan ve nazaran daha küçük olan kısmına Hoyran Gölü, güneyde kalan kısmına ise Eğirdir Gölü deniyor ve bu iki kısım Hoyran Boğazı’yla birbirine bağlanıyor. Burada, son zamanlarda suların azalmasıyla Eğirdir’e bağlanan Can Ada ve Yeşil Ada da yer alıyor.

Can Ada: Eğirdir ile Yeşil Ada arasında bulunan 7000 m2’lik şirin bir adacık. Yapılaşma bulunmuyor, sadece piknik alanı olarak düzenlenmiş.

Yeşilada: Eğirdir şehir merkezine 1,5 km uzaklıkta bulunan bu ada, 9 hektar alan üzerinde taş temelli ahşap evleri, dar sokakları ve küçük balıkçı barınağıyla otantik özelliğini koruyor. Bir zamanlar halk arasında Nis olarak bilinen Yeşil Ada, yaygın ev pansiyonculuğu ve balık restoranlarıyla keyifli bir tatil imkanı sunuyor. Adadaki bir diğer önemli yapı ise Ayastefanos Kilisesi.

Eğirdir Kalesi: Eğirdir’de göle doğru uzanan yarımada üzerinde iç ve dış kale bulunmakta olup dış kalenin sadece temelleri kalmış. İç kale ise günümüzde hala ayakta ve yarımadayı kuzey-güney doğrultusunda kesiyor. M.Ö. 4.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bu kale, Roma ve Bizans dönemlerinde çeşitli onarımlardan geçirilmiş. Son olarak Hamitoğulları devrinde tamir görmüş ve Timur’un Eğirdir’i istilası esnasında tahrip edilmiş.

Eğirdir Kervansarayı: Yeni Mahalle’de, Konya-Antalya yolu üzerinde yer alıyor. 1237 yılında yapılan bu kervansaray, avlu ve kapalı mekan olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Günümüzde ise avluda birkaç yolcu odasının temel izleri kalmış.

Prostanna Antik Kenti: Pisidia şehirlerinden olup Eğirdir sivrisinin arka tarafından Cami yayla üzerinde yer alıyor. Bu antik kentte sınır duvarları ve bazı bina temelleri bulunuyor. Akropolis şehri ise 200 metre yükseklikte kurulmuş. Ayrıca sur duvarları içerisinde dikdörtgen şeklinde bir tapınak binası da mevcut.

Altınkum Plajı: Eğirdir’i eğer yaz aylarında ziyaret edecekseniz, ilçedeki plajları da mutlaka gezmelisiniz. Eğirdir tren istasyonunun altında bulunan bu plaj, ince kumludur ve gölün yüzmeye en elverişli yeridir. Kıyıdan itibaren 200 metrede bile boyu geçmeyen bir sığlıkta olduğu için güvenli bir plaj olarak kabul edilebilir. Plajda soyunma kabinleri, gazinolar, duş, büfe, telefon ve sağlık kabini de bulunuyor. Ayrıca 50 çadır kapasiteli bu plajda, kiralık bungalovlar da mevcut.

Bedre Koyu: Eğirdir-Barla yolu üzerinde, merkeze 11 km uzaklıkta 1,5 km sahil şeridi olan güzel bir dinlenme ve yüzme yeri olan bu koyda, soyunma kabinleri, gazinolar, umumi mutfaklar ve kamping alanları bulunuyor.

Eğirdir’in tarihi ve doğal güzelliklerini gezip görme işini bir güne sıkıştırmanız zor. İlçede daha birçok görülecek yer var. Birbirinden değerli cami, türbe ve medreselere de rastlayabileceğiniz Eğirdir’de, Ağa Camii, Hızırbey Camii, Yılanlıoğlu Camii, Ada Camii, Sinan Paşa Camii ile Baba Sultan Türbesi ve Dündar Bey Medresesi de yer alıyor. Ayrıca geziniz esnasında Aya Giorgios Kilisesi ve Ayastefanos Kilisesi gibi yapılara rastlamanız da mümkün. Son olarak, Kovada Gölü Milli Parkı ve Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı’na da ev sahipliği yapan Eğirdir’i ziyaret ettiğinizde, kelimenin tam anlamıyla dolu dolu bir tatil yapma fırsatı yakalarsınız.

Eğirdir’e Ulaşım

Isparta ili sınırları içerisinde yer alan Eğirdir’e, Otorento’dan kiralayacağınız aracınızla Türkiye’nin dört bir yanından ulaşmak mümkün. Isparta-Konya-Adana devlet yolu üzerinde bulunan Eğirdir’e, bu yollar üzerinden de kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

*Yararlanılan Kaynaklar:

www.tanitma.gov.tr/TR,22621/egirdir.html

Görsel: tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Eğirdir_lake.jpg

İlgili Makaleler
Otorento icon

Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pembe Köşk Apt. No:246/5 A Blok Göztepe / İstanbul

info@otorento.com.tr

444 30 09

Bir Araç Kirala

Güvenilir ve Şeffaf


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Sosyal Medyada biz :


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Otorento icon

Fahrettin Kerim Gökay Cad. Pembe Köşk Apt. No:246/5 A Blok Göztepe / İstanbul

info@otorento.com.tr

444 30 09

Abone Ol

Kampanya ve fırsatlardan ilk siz haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti

Sosyal Medyada biz :

Sosyal Medyada biz :


Bütün hakları saklıdır. Otorento 2023.Otorento Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti